1. jednotka MAT-WARDAK před nasazením

08_01.jpg
  • 19.3.2013
  • Libor Jurča

     Výjezd do zahraniční operace je náročnou životní zkouškou nejen pro vojáka, ale i pro celou jeho rodinu. Právě problémy související s dlouhodobým odloučením se mimo jiné snaží ulehčit nabízená služba „Komise pro rodinu“, jejímž smyslem je podpora rodinných příslušníků těchto vojáků.

     Podplukovník Jan Zezula, velitel 1. jednotky MAT-WARDAK, která na konci března odletí plnit své úkoly do afghánské provincie, pozval ještě před odletem blízké svých podřízených k našemu útvaru na neformální setkání. Příbuzní vojáků měli možnost se seznámit s hlavními funkcionáři odjíždějící jednotky, podplukovník Zezula hovořil o Afghánistánu, úkolech jednotky i nelehkých podmínkách, ve kterých je budou plnit. Nevyhnul se ani nepříjemnému tématu nebezpečí, které v této misi reálně hrozí. Přítomným také připomenul možnost využití zmiňované komise, která pracuje ve složení: zastupující velitel útvaru a odborníci z finanční, právní, psychologické i duchovní služby. Právě jeden z členů komise, psycholog 7. mechanizované brigády kapitán Ladislav Kabát si pro přítomné připravil řadu užitečných informací, jak se na odloučení připravit a jak je zvládnout.

     Setkání bylo velmi příjemné, rodinní příslušníci jevili zájem o připravené informace i možnost dalšího setkání v průběhu mise. Obdobná setkání před odjezdem do zahraniční operace i v jejím průběhu jsou již pravidelností a jsou ze strany rodinných příslušníků pozitivně přijímána. Závěrem našeho setkání zaznělo jediné přání – vraťte se všichni v pořádku domů.

Úkoly Komise pro rodinu:

  • řešit nečekané a aktuální problémy – reakce dětí na odloučení, oznámení tragické události v rodině;
  • zabezpečit kontakt příslušníků rodiny s vojákem prostřednictvím pošty (balíčky) – využít vojenských letů (zásobovací a služební lety, atd.);
  • realizovat telefonní kontakt příslušníka komise s rodinou na základě zájmu a přání vojáka a jeho rodinných příslušníků;
  • v případě řešení náročných životních situací zprostředkovat komunikaci a podporu za pomoci styčného psychologa a psychologa působícího v ZO, pečovat o rodinu v případě zranění nebo úmrtí vojáka;
  • průběžně rozvíjet vzájemnou podporu rodin v době odloučení, předávání zkušeností, podpora zpětné vazby k vojákům (fotografie, videa, balíčky);
  • na základě zájmu rodinných příslušníků organizovat různá setkání (posezení u kávy, program pro děti s možností „osahat si“ vojenskou techniku, společné kulturní a sportovní akce atd.)
  • před návratem realizovat setkání rodinných příslušníků se styčným psychologem, který prodiskutuje úskalí a problémy spojené s návratem a poskytne informace, jak situaci co nejlépe zvládnout.
  • po návratu je prostor pro větší akci, která může následovat po slavnostním nástupu, který uzavírá působení vojáků v ZO.

Fotogalerie