Úvodní stránka > Aktuality > 1. mechanizovaná rota ukončila cvičení The Shadow

1. mechanizovaná rota ukončila cvičení The Shadow

     V těžkém zimním období se ve výcvikovém prostoru Libavá uskutečnilo poslední stmelovací cvičení 1. mechanizované roty před rotním taktickým cvičením rotního taktického uskupení.

     Cvičení mělo prověřit znalosti a dovednosti vojáků na stupni rota a sladit úroveň jejich organických velitelů při vedení bojové činnosti před operací MAGISTRÁLA, která náš prapor čeká na konci března. I když zima dosahovala místy až – 19oC, podařilo se veliteli roty naplnit cíl a smysl cvičení.

     Rota působila celou dobu pod taktickým námětem v prostoru Brána Nepřívaz na „COPu Hyena“. Na začátku cvičení hlásí průzkumné jednotky pohyb diverzních skupin kolem prostoru jejího rozmístění. Rota dostává rozkaz opustit prostor a provést operaci „The Shadow“. Plánování na plastickém stole a příprava jednotek trvá několik hodin. Začíná svítat a bojová vozidla pěchoty zahřívají své motory. Přichází povel „VPŘED, VPŘED!“. Rota vyráží a čety se rozdělují k provedení obchvatu nepřítele. Velitel roty rozkrývá sestavu nepřítele, hlásí všem jeho pozici a vojáky čeká intenzivní bojová činnost. Sesedající pěchota ničí nepřítele ze všech zbraní. „Ztráty“ se bohužel objevují i na straně koaličních jednotek. Přichází tak řada na činnost CLS (combat lives saver), na které dohlíží zdravotní instruktor roty. Přímo na místě vyhodnocuje a případně opravuje jejich postupy při záchraně „zraněných“. Nepřítel je obklíčen a zneškodněn. Část vojáků je vyčleněna k provedení ohledání jeho vojáků a zajištění jejich zbraní a bojové techniky, další zajišťují celý prostor. Zjištěné informace jsou ihned předávány veliteli roty, který zpracovává hlášení pro nadřízeného. Operace The Shadow je ukončena, vojáci čekají na další rozkazy.

     Zimní výcvik měl i svá specifika. Především rota mohla součinit se 132. dělostřeleckým oddílem Jince, který se mimo svého programu podílel i na závěrečné operaci The Shadow. Velitelé si mohli vyměnit názory a zkušeností, především na téma dělostřelecká podpora pro mechanizované jednotky. Součástí výcviku byl i noční 50km přesun BVP-2 s nočním viděním, který se uskutečnil v rámci přesunu do dalšího záložního prostoru i reakce na nástražné výbušné systémy za přesunu.

     Po ukončení cvičení velitel roty kapitán Michal Pírek konstatoval, že jeho rota je připravena plnit úkoly v operaci MAGISTRÁLA.

Fotogalerie

Nahoru