Úvodní stránka > Aktuality > 2. mechanizovaná rota se vydala po stopách partyzánů na Valašsko

2. mechanizovaná rota se vydala po stopách partyzánů na Valašsko

     Ve dnech 18. - 20. listopadu absolvovali příslušníci 2. mechanizované roty komplexní zaměstnání v podobě stokilometrového pochodu v náročném, kopcovitém terénu Hostýnských, Vsetínských a Vizovických vrchů a Beskyd. Trasu a veškeré dohovory a dokumentaci, včetně přípravy map, měli na starosti nadrotmistr Tomáš Svoboda a desátník Jiří Válek a svůj úkol zvládli výtečným způsobem, za což jim patří dík.

     Cílem zaměstnání bylo nejen zvýšení fyzické a psychické odolnosti, při které si mnohdy vojáci sáhli hluboko do rezervoáru svých sil, ale také exkurze do minulosti spojené s činností partyzánů a osudy místních obyvatel za 2. světové války na Valašsku. V neposlední řadě se jednotlivci zdokonalili v topografické orientaci v neznámém terénu.

     První den se vojáci, vybaveni mapou s označenými „check pointy“ a „water pointy“, vydali po četách s patnáctiminutovými odstupy ze Svatého Hostýna do Pozděchova, vzdáleného 35 kilometrů od výchozího bodu.

     Druhý den byl koncipován jako kulturně-vzdělávací a brzy ráno se vyrazilo k památníkům vypálených osad Ploštiny a Vařákových pasek, kde se vojáci seznámili s příběhy a osudy padlých obětí a činností partyzánů v regionu za 2. světové války. Zajímavou přednášku u památníku Ploština měli des. Válek a des. Petr Novotný, jinak vystudovaný kunsthistorik. Poté všichni pokračovali přes Čertovy a Pulčínské skály do Zděchova.

      Trasa třetího – posledního – dne, vedla náročným, rozbláceným terénem Beskyd po československé hranici k nádrži Stanovnice v Karolince.

     Přestože pochod vedl obtížným terénem s velkým převýšením, přičemž došlo u některých jedinců na drobné problémy s pohybovým aparátem, dorazila celá rota do cílového prostoru v plném počtu.

      Komplexní výcvik byl zaměřen na rozvoj fyzické kondice a skupinové dynamiky roty, resp. čety, s přidanou hodnotou poznávání, zážitků a zkušeností a jeho účel byl jednoznačně naplněn. Přístup všech příslušníků roty velitel roty rád ocenil.

Fotogalerie

Nahoru