Home page > Aktuality > 5. strážní rota pomáhala při protipovodňových opatřeních

5. strážní rota pomáhala při protipovodňových opatřeních

     Mnohé afghánské vesnice v jarních měsících často postihují povodně. Týká se to především podhorských oblastí, které mají rozsáhlou síť řek, potoků a zavlažovacích kanálů. Česká 5. strážní rota působí v podobném prostoru, kde hrozí především přívalové povodně, někdy též nazývané bleskové kvůli rychlosti a intenzitě, s jakou přicházejí.

     Velitelé čet při setkáních s místními obyvateli projednávají také prosby a žádosti o pomoc, které se týkají i protipovodňových opatření. Strážní rota samozřejmě nemůže pomoci každému. Na základě podrobných analýz a informací různých expertních skupin bylo rozhodnuto vybudovat protipovodňovou zeď v obci Bahadurkhel. Svou roli hrála i skutečnost, že vesnice spolupracuje s koaličními silami v prostoru nasazení. „Prevence před povodněmi je zcela jistě lepší řešení, než následná pomoc při odstraňování jejich následků,“ hodnotí velitel strážní čety Bravo poručík Miroslav S.

     Zatím se jednalo o největší projekt, na kterém se strážní rota podílela. Na projektu pracovala firma, které zaměstnala co nejvíce obyvatel právě z vesnice Bahadurkhel. „Pokud dáme místním práci a budou mít alespoň nějaký příjem, snižujeme tím riziko, že se nechají uplatit nepřítelem, aby pracovali v jeho prospěch,“ komentuje americký velitel podplukovník Matthew Y. McCulley.

Českým vojákům děkovaly i afghánské děti

     „Odhadovaná doba výstavby 100 metrů dlouhé zdi byla původně 45 dní. Nasmlouvaná firma již v prvních dnech hlásila, že kvůli pracovnímu nasazení místních se podaří projekt zrealizovat určitě dříve. Skutečná doba výstavby byla nakonec o 17 dní kratší oproti předpokladu,“ shrnuje specialista CIMIC nadrotmistr Norbert M.

     Jako poděkování českým vojákům připravili zdejší obyvatelé krátkou ceremonii, při které byla symbolicky přestřihnuta páska a projekt byl předán představitelům místní rady. Děti přítomným vojákům nabízely sladkosti a sušené ovoce. „Je pro mě těžké najít slova, která by vyjádřila obrovský vděk naší vesnice českým vojákům za to, že již nemusíme mít obavu o své životy a majetky během povodní,“ děkoval zástupce místní rady pan Ehsanullah.

 

Autor: nadporučík Dan Petříček

Převzato:http://www.mise.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/5--strazni-rota-...

Fotogalerie

Nahoru