Home page > Aktuality > ADAMANT WARRIOR 2020 dává prostor pro součinnost

ADAMANT WARRIOR 2020 dává prostor pro součinnost

Jednou z mála jednotek Armády ČR, které v současném pandemickém období vyrazily do výcvikových prostorů, je úkolové uskupení na bázi 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“, vyčleněného v letošním roce do sil velmi rychlé reakce NATO – VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Při operaci ADAMANT WARRIOR, která v redukované formě probíhá ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá od 25. do 29. května, prověřují své schopnosti při rotních taktických cvičeních s bojovými střelbami.

„Jedním z důležitých cílů cvičení je prověrka součinnosti s přidělenými prvky. Velitelé jednotek dostávají k dispozici leteckou, dělostřeleckou i ženijní podporu a musí ji dovedně využít,“ vypočítává kapitán David Kremlička, zástupce náčelníka štábu pro operace a zástupce řídícího cvičení.

Jednou z forem výcviku, se kterou se mechanizované jednotky nesetkávají tak často, je využití vrtulníku Mi-171. V rámci defenzívní operace se velitel roty rozhoduje o zasazení průzkumných skupin do týlu nepřítele a využije k tomu právě tento přidělený prostředek. Podvečerní klid náhle ruší burácení motoru přilétajícího vrtulníku. Čtyřčlenná průzkumná skupina již přesně zná svůj úkol a má sbalen potřebný materiál. Proto se vrtulník jen lehce dotkne země, dveře se otevřou a během několika vteřin již odlétá do prostoru výsadku. Tam však prostor pro přistání již není, průzkumníci musí slanit z výši 30 metrů. „I tuto činnost mají naši vojáci nacvičenou, takže jakmile instruktor výsadkové přípravy otevře dveře vrtulníku a vydá povel, každý přesně ví, co má dělat,“ přibližuje dění na palubě vrtulníku vedoucí praporčík nadrotmistr Pavel Brodňan. „Připoutání lana do osmy (tj. železo, které svým tvarem připomíná osmičku) ve třiceti metrech, když je vrtulník ve visu a hýbe se ze strany na stranu, není snadné. Po slanění postupně zaujímají kruhovou obranu, ve které kryjí ostatní, kteří slaňují.“ Po té co slaní poslední, odpoutá instruktor lano a vrtulník mizí v dáli. Nyní již vše záleží na schopnostech průzkumáků, jak splní svůj bojový úkol.

 

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru