Home page > Aktuality > Bojové střelby jednotek sil rychlé reakce s letectvem

Bojové střelby jednotek sil rychlé reakce s letectvem

Na bázi 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ je vystavěno úkolové uskupení AČR, které je v letech 2019 - 2021 zařazeno do sil rychlé reakce NATO. Čeští vojáci jsou společně s prapory Polska, Španělska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády, která čítá přibližně 5000 vojáků. V roce 2020 budou zařazeni do nejvyšší pohotovosti v rámci NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force), kdy budou připraveni reagovat na hrozby pro členské země Aliance kdekoli ve světě během pouhých pěti dnů. České úkolové uskupení zahrnuje tisíc vojáků a tvoří jej manévrové jednotky 71. mechanizovaného praporu, posílené o jednotky bojové podpory a zabezpečení a další specialisty z celkem 16 útvarů AČR, a také o rumunskou rotu.

V uplynulých 14ti dnech hraničtí vojáci absolvovali poslední letošní polní výcvik, jehož cílem bylo udržení a prohloubení schopností manévrových jednotek se začleněnými příslušníky ostatních útvarů. Vojáci se zdokonalovali v pohybu na bojišti, vyhledávání a ničení cílů, využití dělostřeleckého průzkumu či logistické podpoře bojujících jednotek. Absolvovali kontrolní cvičení ze střelby z ručních zbraní, házení ručních granátů      i výcvik řidičů automobilové i pásové techniky

„Naši hlavní pozornost nyní věnujeme nejnižším velitelům,“ přibližuje cvičení jeho řídící kapitán David Kremlička. „Potřebujeme maximálně rozvinout jejich samostatnost, schopnost rychlé orientace v bojové situaci a následné přijetí adekvátních rozhodnutí. Nacvičujeme jejich komunikaci s leteckou i dělostřeleckou podporou tak, aby dovedli využívat tyto přidělené prvky, uměli navést minometnou palbu, vyžádat palbu vrtulníků či bitevníků nebo správně využít ženijní jednotku. A protože jsme ve vrcholové fázi přípravy, používáme ostrou munice jak u letectva, tak pozemních jednotek i minometné baterie,“ dodává kapitán Kremlička.

Výcvik jednotky NRF je již druhým rokem mnohem intenzivnější, než bývá obvyklé, je nutné být připraven na různé druhy operací. Ani se zařazením do nejvyššího stupně pohotovosti však nepoleví. Další cvičení obdobného rozsahu čeká vojáky již v březnu příštího roku.

Fotogalerie

Nahoru