Úvodní stránka > Aktuality > Byla zahájena společná příprava k nasazení v zahraniční operaci

Byla zahájena společná příprava k nasazení v zahraniční operaci

     První společný výcvik po ukončení přípravy jednotlivce absolvovali v uplynulém období příslušníci našeho útvaru, kteří se připravují k nasazení do zahraniční operace v rámci jednotky 1. MAT - WARDAK (military advisory team).

     Dvoutýdenní cvičení ve VVP Libavá bylo zaměřeno jak na příslušníky štábu jednotky, tak její lehkou rotu, doplněnou odstřelovači ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi. Vojáci nejprve absolvovali denní i noční střelby z ručních i lafetovaných zbraní, kterými je tato jednotka vybavena – útočné pušky BREN, pistole PHANTOM, kulometu MINIMI 7,62, kulometu 12,7 mm DŠK, granátometu AGS-17,pancéřovek PRG-7 a RPG-75 i lafetované zbraňové stanice PROTECTOR 50call Iveco. Po vydání bojového rozkazu velitele lehké roty pro patrolu byla prověřována schopnost jednotky reagovat na typové incidenty, vyskytující se na území Afghánistánu.

     Součástí výcviku byla i příprava řidičů na řízení v bojových podmínkách tzv. projekt „RIDERS“. Řidiči i osádky vozidel si pod vedením zkušených instruktorů řešili situace při jízdě v náročném terénu, jízdu vysokou rychlostí, taktiku jízdy při nástřelu nepřítelem, při zranění příslušníků osádky, nájezdu patroly na nástražný výbušný systém, při přivolání zdravotnické pomoci i při komplexním útoku na patrolu.

     Hlavním cílem tohoto zaměstnání bylo procvičit rozhodovací proces velitelů všech stupňů, sladění činnosti celé jednotky a vytvoření vlastních standardních operačních postupů u jednotlivých vozů. Významným přínosem bylo i detailní rozdělení úkolů mezi osádku vozidla – jeho velitele, řidiče, střelce i zdravotního záchranáře. „Jednotka cíle cvičení splnila a dosáhla prvotního stupně sladěnosti,“ hodnotil výcvik praporčík Radim Kříž, vrchní praporčík praporu, který tento výcvik řídil.

     V rámci druhého týdne výcviku provedl štáb jednotky úplný plánovací a rozhodovací proces (MDMP), při kterém na základě rozkazu velitele brigády ANA zpracoval operační rozkaz 3. kandaku ANA k provedení prohledávací operace (Cordon and Search), samozřejmě v anglickém jazyce.

     Se 14 dny komplexního polního výcviku byl velitel jednotky podplukovník Jan Zezula spokojen. „Při tomto cvičení byly vytvořeny velmi dobré podmínky pro splnění dalšího cíle – úspěšnou certifikaci jednotky ve výcvikovém centru JMRC v Německu. Tomu bude ještě předcházet komplexní polní výcvik v měsíci listopadu, ve kterém předpokládám úplné sladění jednotky, jejího štábu i všech podpůrných prvků. Maximální a odpovědné nasazení všech příslušníků jednotky je toho zárukou,“ dodal podplukovník Zezula.

Fotogalerie

Nahoru