Češi jsou na cvičení ANAKONDA-14 pod drobnohledem

50_12.jpg
  • 29.9.2014
  • Libor Jurča

     Mezinárodní cvičení Ozbrojených sil Polské republiky ANAKONDA-14, kterého se účastní i příslušníci 7. brigádního úkolového uskupení, je v plném proudu. Nácvik společných pozemních obranných operací probíhá ve všech výcvikových prostorech polské armády, uskutečňují se však také námořní a letecké operace. Do cvičení se zapojuje 12 500 vojáků, včetně 126 tanků a bojových vozidel, 25 letadel, 17 vrtulníků a rovněž 17 lodí.

     „České jednotky vytvářejí mechanizovanou brigádu v podřízenosti polské divize, jejich činnost je však prostřednictvím několika zástupců realizována pouze na simulátorech Univerzity Národní obrany ve Varšavě,“ přibližuje činnost našich vojáků plukovník Ctirad Gazda, náčelník štábu 7. BÚU. „Reálně cvičí pouze štáb 7. BÚU, který rozvinul své hlavní místo velení ve výcvikovém prostoru Orzysz v blízkosti Mazovských jezer na severovýchodě Polska. Příslušníci středisek řízení boje, plánování, bojového a zpravodajského zabezpečení, komunikačních a informačních systémů i logistické podpory detailně rozpracovávají zámysl velitele i úkoly od nadřízeného velitele divize a koordinují činnost svých podřízených jednotek,“ dodává plukovník Gazda, který současně řídí jednu ze dvou dvanáctihodinových směn na hlavním místě velení.

     V silách polské 212. mechanizované divize působí kromě české armády také jednotky Litvy a USA. Právě velitel americké brigády plukovník Mark Jackson a po něm velitel polské divize generál Marek Mecherzyňski navštívili v uplynulých dnech českou jednotku. Velitel brigády plukovník Josef Kopecký své kolegy seznámil se strukturou hlavního místa velení a nadřízenému veliteli divize doložil plněné úkoly.

     Dne 27. září velení brigádního úkolového uskupení prověřil zástupce řídícího cvičení pro mezinárodní jednotky dánský generál Torben Doen Møller. „Mým cílem je především posoudit, jak je dále možno rozšířit zapojení jednotek NATO do tohoto pravidelného cvičení,“ uvedl na úvod generál Møller, který pracuje na velitelství NATO v Brunssumu. Po dokladu plukovníka Kopeckého s ním generál Møller podrobně prodiskutoval jeho zámysl boje a také připravenost na případné změny ve vývoji bojové situace. Doložit si nechal také situaci podřízených jednotek, stejně jako předávání informací mezi polskou divizí a naší brigádou. „Jsem velmi spokojen,“ poděkoval dánský generál na závěr své inspekce. „Situaci máte velmi dobře pod kontrolou, přeji vám dále hodně úspěchů.“

     Ještě téhož dne se k české jednotce dostavil osobně i řídící celého cvičení generál Marek Tomaszycki. „Slyšel jsem od svého zástupce, že vaše hlavní místo velení je excelentní, chci se přesvědčit na vlastní oči,“ přivítal se s plukovníkem Kopeckým. Poté odmítl doklad velitele brigády a raději se krátkými rozhovory s některými příslušníky štábu přímo na jejich pracovištích seznamoval s aktuální situací brigády a způsobem realizace úkolů od nadřízeného. „Vaše místo velení, bojová dokumentace i znalosti příslušníků štábu jsou na velmi vysoké úrovni. Doporučím podřízeným, aby od vás převzali cenné zkušenosti,“ uvedl nejvyšší velitel při odjezdu.

Fotogalerie