Úvodní stránka > Aktuality > Dělostřelci v Hranicích oslavili svatou Barboru

Dělostřelci v Hranicích oslavili svatou Barboru

      Oslavy v Hranicích měly dvě části. Dopoledne proběhla sportovní část, kdy se příslušníci baterie sešli na klání v hokejbale a squashi, ostatní volili kondiční pochod cyklostezkou Bečva.

     V podvečer se pak celá minometná baterie, společně s pozvanými hosty, sešla v hranické restauraci Na Zastávce, kde započala druhá část oslav. Velitel minometné baterie kapitán Lukáš Chalupa vyhlásil „Zvláštní rozkaz“ o přijetí několika příslušníků do „cechu kanonýrského“ a po jejich přísaze věrnosti tradicím kanonýrským jim udělil pamětní dekret. Následovalo ocenění některých příslušníků baterie u příležitosti jejich povýšení, odvelení nebo odchodu do zálohy. O svaté Barboře a jejím odkazu pohovořil zástupce velitele minometné jednotky nadporučík Michal Bogdan. Ten nastínil život a osud svaté Barbory v její době a zároveň zdůraznil význam jejího odkazu a tradice v životě vojáků: „Svatá Barbora je patronkou všech, kteří pracovali s výbušninami, a zvláště dělostřelců. Její portrét zdobil dveře skladů se střelným prachem i hlavně děl.“ V uzavřeném venkovním areálu restaurace poté zahřmělo i několik výstřelů z historického děla, kde jako obsluha zazářili zástupce velitele, náčelník štábu a vrchní praporčík našeho praporu majoři Přemysl Štěpánek a Roman Ondroušek a praporčík Radim Kříž.

     Celý den se nesl ve skvělé a přátelské atmosféře. „Naše setkání má jistou míru symboliky. Spojuje jak všechny vojáky minometné baterie, jedinou dělostřeleckou jednotku v Hranicích, tak generaci lidí, kteří v minulosti plnili nebo plní úkoly spojené s tímto druhem odbornosti a zasloužili se o rozvoj tohoto druhu vojska. U těchto oslav se setkávají všichni ti, kteří jsou právem hrdi na svůj cech kanonýrský, protože dělostřelectvo stále patří k významné části vojska, přestože není v poslední době v kurzu. To však nebrání pravidelnému setkávání, diskuzi a bilancování. Všichni se těšíme na oslavu svátku svaté Barbory v roce 2015“, uvedl na závěr nadrotmistr Radim Cáb, vedoucí praporčík minometné baterie.

Fotogalerie

Nahoru