Home page > Aktuality > EOR - pro někoho tři písmena, pro jiného odpovědnost za lidské životy

EOR - pro někoho tři písmena, pro jiného odpovědnost za lidské životy

     Ve dnech 21. a 22. března se na základně Bagrám v Afghánistánu pod vedením instruktorů EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance) uskutečnil výcvik EOR techniků. Jeho cílem bylo prověřit postupy, akceschopnost a rozhodnost vojáků při řešení incidentů spojených s nálezem nevybuchlé munice nebo improvizovaných výbušných zařízení.

     Výcvik proběhl ve spolupráci s americkou jednotkou EOD (Explosive Ordnance Disposal). Zahrnoval přezkoušení vojáků, které se shodovalo s postupovými testy v kurzu EOR, jenž v Armádě ČR organizuje Centrum technické a informační podpory 15. ženijního pluku. Instruktoři vybrali deset běžných typů munice, které se v operačním prostoru 5. strážní roty nacházejí. Nechyběla protipěchotní mina PMN-2 nebo raketa ráže 107mm patřící v dané oblasti k nejrozšířenějším. Technici EOR měli za úkol popsat určenou munici, včetně bezpečnostních opatření. V prostoru C-IED polygonu byly dále připraveny tři scénáře výcviku, které odpovídaly reálným incidentům.

     Práci českých EOR techniků zhodnotil velitel EOD týmu jako vysoce profesionální. Po šestiměsíčním nasazení vojáci prokázali zlepšení schopností při řešení incidentů. Správné rozhodnutí v dané situaci a dobře zvolený postup tak zvyšují bezpečnost celé jednotky. Po dobu plnění operačního úkolu tito vojáci prošli různými výcviky, ale to největší „know-how“ získával každý sám při patrolách.

     Úspěchu dosáhli čeští EOR technici při odhalení skrýše zbraní a munice nedaleko obce Sayyad. Zde zajistili osm raket ráže 107mm, dvanáct minometných střel ráže 82mm, tři dělostřelecké střely ráže 75mm, jednu protitankovou minu TC-6, pět PG-7, pět obranných ručních granátů, pět ručních granátů RGD5 a 2417 kusů munice 7,62mm. Nález samotné skrýše přispěl ke zlepšení bezpečnostní situace v oblasti. Incident řešili příslušníci 2. strážní čety, jejíž velitel poručík Miroslav S. je také absolventem kurzu EOR. I během nasazení v misi jsou EOR technici stále v kontaktu s příslušníky Centra technické a informační podpory, kteří jim poskytují potřebné odborné informace. Jejich přípravu před výjezdem zabezpečoval C-IED koordinátor ze 71. mechanizovaného praporu nadrotmistr Zdeněk Z.

 

Autor: nadrotmistr Lubomír K.

 

Převzato:http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/afg-parwan-baf/zprav_parwan/eor---...

Fotogalerie

Nahoru