Home page > Aktuality > Kurz MUSADO

Kurz MUSADO

     Ve dnech 3. – 14. října 2016 zaštiťoval náš prapor základní a zdokonalovací kurz Boje zblízka – MUSADO MCS, jehož se zúčastnili příslušníci celé 7. mechanizované brigády. Kurz vedl hlavní instruktor III. stupně Boje zblízka – MUSADO MCS rotmistr Petr Knot ze 73. tankového praporu Přáslavice, zdatnými pomocníky byli zkušení instruktoři ze 71. mpr Hranice, 72. mpr a 73. tpr Přáslavice.

     V první části se účastníci kurzu seznámili se základními technikami. Následně si jednotlivé hmaty, chvaty, údery a kopy osvojovali a také prohlubovali vědomosti o tomto bojovém stylu. Součástí kurzu totiž nebylo jen osvojení samotných technik sebeobrany, ale také psychologická příprava pod vedením psychologa, dále zdravotní příprava a také seznámení s jinými bojovými systémy.  Tentokrát to bylo thajské bojové umění - Muay Thai- pod vedením kapitána Petra Osokina, dále bojové umění z Japonska – Bujinkan – které vedl nadrotmistr Ondřej Adámek a v neposlední řadě ruský bojový systém Sytema, který vojákům vysvětlil a řídil rotmistr Knot.

     Po celou dobu kurzu bylo velice nevlídné počasí a chvíle kdy nepršelo, se daly spočítat na prstech jedné ruky. I přes tuto nepřízeň počasí se cvičilo od brzkých ranních hodin. I nevlídné počasí má své světlé stránky, pád na promočenou zem je pro tělo příjemnější než na vysušenou.  Po zvládnutí celé škály technik obrany proti neozbrojenému a ozbrojenému útočníkovi nastala nejtěžší část kurzu. Vojáci veškeré techniky museli dostat do podvědomí tak, aby jejich pohyby se staly automatické a reagovaly na útok bez přemýšlení automaticky.

     Kurz byl ukončen závěrečnou zkouškou, která byla dobrovolná a po jejímž úspěšném složení zkoušky může frekventant kurzu obdržet licenci instruktora I stupně Boje zblízka. Zkouška probíhala na taktickém cvičišti Valcha. Skládala se ze silově vytrvalostních testů, přezkoušení z průpravných cvičení a samotných technik. Po provedení praktické části následoval písemný test. Celkově trvala 6 hodin a vojáci byli na konci již notně unaveni. Po vyhodnocení všech kritérií se komise rozhodla udělit licenci dvěma účastníkům výcviku.

     „Tyto kurzy jsou velice náročné jak po fyzické tak psychické stránce a vyžadují od vojáků veliké soustředění a vysokou motivovanost. Proto doufám, že vojáky, které licenci nedostali, to neodradí a potkáme se na dalším kurzu,“ dodává jeden z instruktorů nadrotmistr Rudolf Mařík. 

Fotogalerie

Nahoru