Kurz vedený britskými instruktory skončil slavnostním vyřazením

6.jpg
  • 23.6.2021
  • Radek Hampl

Autor – svob. Lukáš Martinek, účastník kurzu

Dvacet hranických vojáků slavnostně ukončilo instruktorský kurz pod hlavičkou Britského vojenského poradního a výcvikového týmu (BMATT). Minci pro nejlepšího studenta si odnesl rotný David Panáček z 3. mechanizované roty.

Díky čtyřtýdennímu Instructor training course (ITC) si absolventi osvojili základní instruktorské a prezentační dovednosti. Systém britského vojenského vzdělávání okusila dvacítka vojáků ze 71. mechanizovaného praporu od velitelů družstev až po svobodníky. Celý kurz probíhal v anglickém jazyce a slavnostní vyřazení absolventů se uskutečnilo v kapli sv. Barbory.

Absolvování je jen začátek cesty

„Chtěl bych vám všem pogratulovat za úspěšné dokončení kurzu. Čtyři týdny jste byli v péči britských instruktorů. Je jen na vás, jak teď s nabytými zkušenostmi naložíte,“ promluvil během ceremoniálu k absolventům velitel praporu podplukovník Libor Tesař.

Jeho slova ještě rozvedl velitel BMATT CZ plukovník Paul Morris: „Úspěšné absolvování kurzu je jen začátek dlouhé cesty. Dostali jste od nás do rukou cenný nástroj. Je na vašem zvážení, jak jej využijete. Pracujte na sobě i nadále.“

Během slavnostního vyřazování byli vyhlášeni i nejlepší absolventi kurzu. Třetím nejlepším studentem se stal rotný Tomáš Pecha, pomyslnou druhou příčku obsadil desátník Tomáš Raška Nejlépe hodnoceným absolventem se stal rtn. David Panáček. „Ocenění si pochopitelně moc vážím a rozhodně nebylo zadarmo. Kurz byl od samého nabitý a příprava na lekce, které jsme měli vést, byla časově dost náročná. V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělou možnost procvičit si angličtinu,“ konstatoval rtn. Panáček.

Od zavazování kravaty až po taktiku

ITC je systematicky rozdělen do čtyř týdnů. „První týden je zcela nevojenský. Jde jen o předvedení a získání základních instruktorských dovedností,“ vysvětlil šéfinstruktor BMATTu seržant John Gillum. V praxi to pak znamenalo, že účastníci kurzu dostali během prvních dní za úkol připravit si prezentaci na předem zadaná témata. Vojáci se tak mimoděk naučili vyměňovat přepěťové pojistky v anglických zásuvkách, vázat smyčky nebo třeba Windsorský uzel na kravatě.

„Ve druhém týdnu přichází na řadu prezentace o zbraňových systémech,“ dodal seržant Gillum. Třetí a čtvrtý týden už frekventanti tráví venku při polních a bojových lekcích. Předposlední den kurzu pak každý z vojáků musel připravit a odprezentovat lekci z taktické činnosti.

„Po čtyřech týdnech byl na každém vidět velký posun. Dosažené výsledky jednoznačně prokazují, že účastníci kurzu na sobě tvrdě pracovali,“ zhodnotil plukovník Morris.

Hranice potřetí

Britský vojenský poradní a výcvikový tým sídlí ve Vyškově, kde se kurzy zpravidla i konají. Pandemická situace ale jejich organizaci stěžuje už druhým rokem. I proto byl toto již třetí kurz, který se konal přímo v hranických kasárnách.

„Jsem moc rád, že spolupráce je na této nadstandardní úrovni. Britským instruktorům patří obrovský dík za jejich přístup a trpělivost,“ uvedl podplukovník Tesař.

Chvála je ale slyšet i z britské strany. „Studenti jsou tady vždy fantastičtí. Jsou aktivní, zapálení a hlavně pozitivně naladěni po celou dobu konání kurzu,“ prozradil seržant Gillum.

Tým BMATT působí ve Vyškově od roku 2000. Hlavním úkolem týmu, který je složen z vojáků vybraných z Královského námořnictva, pozemních a vzdušných sil, je asistence při rozvoji profesionálních armád partnerských zemí.

Foto – des. Martin Fried

Fotogalerie