Na Vítkově předány medaile Za službu v zahraničí

celkem-bylo-na-vitkove-dekorovano-70-muzu-a-zen_2.jpg
  • 25.9.2017
  • Radek Hampl

V Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově se v pátek 22. září 2019 uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraničních operací v Afghánistánu, Mali, Itálie, Velké Británie a Kosova a především Mali, kde působili příslušníci našeho praporu v rámci  9. jednotky výcvikové mise Evropské unie.

Nástupu se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický, generálmajor Jiří Verner, ředitel Společného operačního centra MO, a představitelé Velení AČR. Za svou statečnost bylo na závěr nástupu několik vojáků vyznamenáno Záslužným křížem ministra obrany ČR, Čestným odznakem AČR Za zásluhy, odznaky za bojový kontakt a věcnými dary.

 „Každá úspěšná mise je především triumfem týmové práce. Dnes jsou zde zastoupeni ti, kteří plnili své úkoly v pěti různých organizačních strukturách v pěti zemích. Svědčí to nejen o skutečné všestrannosti naší armády, ale také o našem aktivním přístupu k úkolům, které úzce korespondují s cíli české zahraniční politiky. Jsme hrdí za vaše nasazení života pro blaho a život jiných, jak tomu bylo kupříkladu v Mali," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Generálmajor Verner upozornil na význam našeho působení v zahraničních misích, ať již jde o několikačlenné týmy, či velké jednotky. „Je mojí milou povinností setkat se s vámi nyní, krátce po návratu z mise. Poděkovat vám za práci, kterou jste udělali pro armádu i pro Českou republiku. Víme, že jste to neměli jednoduché. Potvrzují se má slova, že není malá, ani velká mise. Dnes jsou mise velmi složité a vy jste jednu z nich absolvovali. Za to vám patří obrovské poděkování," uvedl Verner.

To, že není malých a ani velkých misí dokázala z počátku relativně klidná mise EUTM v Mali, která zpočátku nepředstavovala takové nebezpečí jako v současné době. Úkoly v Mali neobsahovaly pouze střežení velitelství v Bamaku, doprovody konvojů nebo výcvik maliských vojáků, ale také bojovou činnost, když se vojáci 9. úkolového uskupení dostali do situace, kterou museli řešit střelbou ze svých zbraní a profesionálním přístupem.

 „Vedl jsem maliskou jednotku, postup byl velice rychlý. K ochraně byl použit balistický štít. To byla jediná naše ochrana, vyjma vlastních ochranných balistických prostředků. Bohužel, jeden z místních vojáků vedle mě byl zasažen teroristy a zemřel. Proti nám šla postava, pomalu a klidně. Z dálky to působilo, že jde o nějakého hotelového hosta. Až při přiblížení bylo vidět ákáčko v ruce. Mezitím kluci evakuovali hotelové hosty a zaměstnance, ty zraněné odnášeli do sanitních vozů. Děkovali nám. Většina plakala, někdo štěstím, že byl zachráněn, někdo ze strachu a hrůzy. Mnoho z nich nám následující dny přijelo na základnu poděkovat. Bylo to dojemné,“ řekl jeden z vojáků 71. mechanizovaného praporu z Hranic, kteří tvoří jádro úkolového uskupení k červnovému incidentu.

To, že se nejednalo o jednoduchou misi, potvrdil i velitel 9. úkolového uskupení kapitán Bedřich Hýža. Ten ji označil jako jednu z nejsložitějších, kterých se zúčastnil. „Koordinace mnoha složek na nemalém prostoru vyžaduje profesionalitu a především skvělé organizační schopnosti. Zachráněno bylo přes třicet osob. Kdyby nebylo včasného zásahu, bilance obětí by mohla být mnohem, mnohem tragičtější,“ uvedl kapitán Hýža. Bohužel došlo ke ztrátě dvou osob z řad mise a personálu Evropské unie v Mali.

Fotogalerie