Home page > Aktuality > Naše zkušenosti pomáhají dalším

Naše zkušenosti pomáhají dalším

     Ve dnech 29. srpna až 9. září probíhalo pod vedením Velitelství výcviku – Vojenské akademie v kasárnách Dědice a ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina odborně - taktické a zároveň certifikační cvičení Shield 2/2016. Završila se tak sedmiměsíční příprava jednotky 7. strážní roty BAF (Bagram Air Field) pro operaci Resolute Support v Afghánistánu, jejíž jádro tvoří příslušníci 73. tankového praporu z Přáslavic a 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

     Závěrečného cvičení se zúčastnili také příslušníci našeho praporu, kteří se z této mise vrátili letos na jaře a mohli tak nové jednotce předat nejčerstvější informace a zkušenosti z nasazení v této oblasti.

     Velitelé čet našeho praporu se cvičení zúčastnili jako rozhodčí a pozorovatelé, aby mohli předat novým velitelům a jejich podřízeným své zkušenosti a hodnotit jejich připravenost. Bývalí velitelé a příslušníci družstev zase ve spolupráci a pod řízením Odboru přípravy do zahraničních operací z Vyškova reprezentovali místní obyvatelstvo, a to nejen jako obyvatelé vesnic, ale také jako povstalci nebo příslušníci Afghánských bezpečnostních sil.

     Příprava jednotky samozřejmě nesouvisí jenom s pohybem čet v prostoru odpovědnosti a schopností reagovat na různé mimořádné situace, a proto se cvičení zúčastnili i bývalí příslušníci štábu pod vedením kpt. Šomana a prvky HUMINT a CIMIC, aby dokázali připravit velení 7. strážní roty na práci v mnohonárodním prostředí, na spolupráci s nadřízeným americkým stupněm, na sběru informací z prostoru a jejich vyhodnocování a podobně.

     Díky nasazení všech těchto prvků bylo možné navodit realistickou atmosféru současného života a situace v této neklidné zemi. Přispěli jsme tak k lepší připravenosti našich kolegů, kteří tam za pár týdnů začnou plnit svůj nelehký úkol.

Fotogalerie

Nahoru