Home page > Aktuality > Naši vojáci uspěli na soutěži průzkumných hlídek

Naši vojáci uspěli na soutěži průzkumných hlídek

     102. průzkumný praporu z Prostějova připravil v závěru srpna ve Vojenském újezdu Libava již další ročník Soutěže průzkumných hlídek. Cílem všech náročných disciplín je prověřit skutečné teoretické a hlavně praktické dovednosti „průzkumáků“ z celé Armády České republiky.

     Do sedmého ročníku soutěže vyběhlo celkem 18 soutěžních týmů. Náš útvar reprezentovali zástupci průzkumného týmu velitelské roty – desátníci Patrik Schabatka, Ladislav Mrva, Jan Peroutka a Lukáš Záhorský.

     Soutěžící plnili celkem 16 disciplín, například činnost na pozorovacím stanovišti, překonání vodní plochy, přepad budovy, střelby z pistole a útočné pušky, ženijní přípravu, vyzvedávání „mrtvé schránky“ či ničení objektů. „Ve snaze více přiblížit jednotlivé disciplíny reálnému zasazení průzkumných jednotek a plnění jejich úkolů více disciplín probíhalo v noci, což na všechny kladlo vyšší nároky,“ přibližuje některá specifika závodu desátník Schabatka.

     Čtyřčlenné hlídky překonávaly v průběhu čtyř dnů 100 km v zalesněném terénu s nesenou výzbrojí, výstrojí a stravou o váze nejméně 20 kg. Náročný závod tedy vyžadoval značnou fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Současně umožnil porovnat znalosti, schopnosti, dovednosti a sladěnost průzkumných týmů napříč AČR. Cílovým vítězným obloukem ve městě Libavá nakonec po závěrečném několikakilometrovém finiši proběhlo pouze 11 týmů, mezi nimi i naši průzkumáci.

     „Jsme rádi, že se nám celý extrémně náročný závod podařilo dokončit, i když jsme neskončili na bedně“ konstatuje za celý tým desátník Mrva. „Škála úkolů, které jsme museli splnit, byla nesmírně široká, fyzická zátěž maximální a k tomu ještě spánkový deficit. Jsme rádi, že už je konec, ale příště se popereme o vyšší příčky,“ dodává průzkumák.

 

 

Fotogalerie

Nahoru