Nechtěla jsem jen být na misi, říká rtm. Barbora P. z 5. strážní roty BAF

pracoviste-rtm-barbory-p-2.jpg
  • 10.2.2016
  • Libor Jurča

     Stává se již nepsaným pravidlem, že příslušníci Armády ČR jsou opakovaně nasazováni do stejného operačního prostředí v zahraničí. Výjimkou nejsou ani ženy, jakou je například rtm. Barbora P., která v ČR slouží u 7. mechanizované brigády v Hranicích, a dnes je součástí 5. strážní roty BAF v Afghánistánu.

     První zkušenosti s operačním prostředím v Afghánistánu získala rtm. Barbora P. již v 2. kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar v roce 2008. K této zkušenosti rtm. Barbora P dodává: „Určitě jsem tam nejela s tím, že si jdu vyzkoušet, jaké to je ‚být na misi’ a jen přes plot základny pozorovat, co se okolo nás děje. Věděla jsem, že jezdit ven bude náročné, s jednotkou jsem se na to intenzivně předem připravovala.“

     Její slova pak potvrzuje fakt, že byla zařazena k Mobilnímu pozorovacímu týmu (MOT) na pozici „top-gunnera“. Voják na této pozici totiž obsluhuje hlavní palebné prostředky vozidla; v roce 2008 to bylo vozidlo HMMWV. Velitel celého týmu MOT se při různých manévrech na tyto palebné prostředky spoléhá právě nejvíce. Toto zařazení tak rtm. Barboře P. umožnilo poznat, co vše obnáší absolvovat desítky výjezdů k plnění bojových úkolů (ochrany VIP) mimo perimetr základny v rámci udržení operačního tempa celé šestiměsíční mise v Afghánistánu.

Týmový duch si přinesla z Hranic

     Po této zkušenosti se rtm. Barbora P. vrátila do Afghánistánu v roce 2015 již na nové, štábní pozici, jenž odpovídá jejímu profesnímu a karierovému růstu během předchozích let. Jako náčelnice spojené finanční a personální služby na štábu 5. strážní roty BAF je však schopná uplatňovat své zkušenosti i zde.

     Týmový duch, zarputilost v plnění úkolů a věčně dobrá nálada, které musela dlouhodobě prokazovat při zařazení u bojových jednotek 7. mechanizované brigády, má pozitivní vliv i na mezilidské vztahy a atmosféru na štábu 5. strážní roty BAF. Neboť právě operačně nezbytné štábní činnosti mají ve velké míře neustále se opakující charakter, který ovšem zároveň vyžaduje vysokou bdělost v případě nenadálých událostí. Tyto činnosti jsou tak náročné na psychiku a stabilitu jednotlivce. Ženský element a přístup k řešení problémů pak v čistě mužském prostředí bývá i jistým katalyzátorem a zklidňujícím prvkem.

Ženy v armádě: od sestřiček po bojové jednotky

     Není proto náhoda, že i mezi americkými vojáky, se kterými zde 5. strážní rota BAF velice úzce spolupracuje, je nezanedbatelné množství žen. Tyto pak vykonávají jak základní funkce u manévrových (bojových) jednotek, tak jednotek bojového zabezpečení. Právě zde je podíl ženského personálu v amerických jednotkách patrně největší. Jedná se zejména o různé logistické pozice, pozice zahrnující zprávu komunikačních a informačních systémů a obecně administrativu. Ženy jsou však úspěšné i na pracovištích zpravodajských (a jiných) analýz, ženijního zabezpečení základny BAF a také civilních záležitostí (obdoba českého CIMIC). Samostatnou kapitolou je pak zdravotní zabezpečení, jež je již tradičně doménou „sestřiček“.

     Muži i ženy jsou nositeli různých vlastností. „Ženy umějí naslouchat mužům, dominují v oblastech, které vyžadují pečlivost, přesnost a důslednost, mají cit pro práci s lidmi. Silnou stránkou mužů bývá schopnost udržet emoce na uzdě, zachovat chladnou hlavu a nebrat si věci osobně,“ hodnotí službu v armádě psycholožka pplk. Markéta Kaštánková z 12. úkolového uskupení AČR Resolute Support v Kábulu a dodává: „Dvojí pohled na řešení problému přináší více možností. Armáda České republiky nabízí možnosti mužům i ženám realizovat se v oborech dle jejich specializace.“

Autor: mjr. Ing. Tomáš NOVÁK

Převzato: http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/afg-parwan-baf/zprav_parwan/nechtela-jsem-jen-byt-na-misi--rika-rtm--barbora-p--z-5--strazni-roty-baf-119161/

Fotogalerie