Neohrožení válečníci jako jedni z prvních ve výcvikovém prostoru

1.jpg
  • 29.5.2020
  • Radek Hampl

Po předcházející týdenní kontrole sladěnosti se ve dnech 25. až 29. května 2020 pod názvem operace ADAMANT WARRIOR 2020 ve Vojenském újezdu Libavá uskutečnil nepřetržitý vojenský výcvik úkolového uskupení 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“. Toto úkolové uskupení je v letech 2019 – 2021 vyčleněno pro alianční síly rychlé reakce NRF (NATO Responce Force), v roce 2020 je vyčleněno do sil velmi rychlé reakce NATO – VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), které jsou schopny ve velmi krátké době reagovat na hrozby pro členské země Aliance.

Současná pandemická situace však způsobila redukci původního plánu.  „Jsme rádi, že se vyvedení jednotek do výcvikového prostoru na Libavé nakonec uskutečnilo, i když v omezeném rozsahu, protože na jeho přípravě štáb úkolového uskupení pracoval téměř rok,“ říká kapitán David Kremlička, zástupce náčelníka štábu pro operace a zástupce řídícího cvičení. „Také jsme potřebovali prověřit manévrové jednotky, protože nyní byl výcvik směrován pouze na stupeň družstvo, osádka či roj. Úkoly cvičení jsme přepracovali na menší jednotky tak, aby se vzájemně potkávalo méně vojáků. Redukovali jsme účast podpůrných prvků na nezbytné minimum a chyběla také rumunská rota, která však cvičila souběžně s námi na území Rumunska. Z plánovaných asi 1200 vojáků se jich tak cvičení účastnilo téměř 700.“

Úkolové uskupení tvoří manévrové jednotky 71. mechanizovaného praporu, posílené o jednotky bojové podpory a zabezpečení. Mezi ně patří 13. dělostřelecký pluk, který vyčleňuje četu dělostřeleckého průzkumu s lehkým průzkumným a pozorovacím systémem LOS, předsunutí letečtí návodčí a vzdušná podpora z 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva, četa vojenské policie a další logistické prvky. „Jedním z nejdůležitějších cílů cvičení bylo právě procvičení součinnosti s těmito přidělenými prvky. Velitelé jednotek dostávají k dispozici leteckou, dělostřeleckou i ženijní podporu a v souvislosti s nahranou taktickou situací ji musí v jednotlivých epizodách cvičení dovedně využít,“ vypočítává kapitán Kremlička.

Vyvrcholením výcviku byla rotní taktická cvičení s bojovými střelbami s podporou 120 mm minometů, vrtulníků Mi-171 a Mi-24, i bitevníků L-159 Alca. „Při dosaženém stupni vycvičenosti našich vojáků je samozřejmostí použití ostré munice všemi cvičícími, tedy nejen v ručních a lafetovaných zbraních, ale také minometná baterie a prostředky letectva přestřelovaly v průběhu bojů vlastní jednotky. Automatické bylo také používání angličtiny na všech stupních velení, jako bychom cvičili v plánované mezinárodní sestavě,“ přibližuje výcvik velitel mechanizované roty kapitán Tomáš Křížek.

Další výcvik je pro úkolové uskupení naplánován již příští měsíc, ve druhé polovině roku by jednotky potom měly vyrazit do Polska a Litvy.

Fotogalerie