Úvodní stránka > Aktuality > Noví „komanďáci“ u praporu

Noví „komanďáci“ u praporu

     Příslušníci 1. mechanizované roty, rotný Lukáš Gočaltovský a desátník Dušan Merta v pátek 27. dubna převzali z rukou generála Aleše Opaty certifikát o absolvování prestižního kurzu Komando. Náš prapor tak má již devět vojáků, kteří úspěšně absolvovali nejnáročnější výcvik, jaký naše armáda provádí.

     Na svůj výsledek mohou být hrdí o to více, že z počátečních téměř 30 vojáků se do cíle dostalo pouze 8 nejodolnějších. Úspěch příslušníků našeho praporu podtrhuje i skutečnost, že další dva naši vojáci v právě ukončeném kurzu působili jako instruktoři.

     Téměř měsíční kurz není jen o fyzičce, ale především o psychické vyrovnanosti jednotlivce. Vojáci si vyzkouší nejen velet týmu, sekci, družstvu, ale projdou i základními funkcemi, jako jsou kulometník či střelec. Důraz je kladen na plánování činnosti, na vydání bojového rozkazu k akci z námětu, správné sestavení jeho obdoby, tzv. Fraga, zopakování si činnosti při nastřelení, zásady pozorování, léčky, přepadu. Nezbytností je schopnost postarat se o své lidi v týmu. Každý pohyb, každé rozhodnutí frekventanta, hodnotí nezbytní instruktoři.

     „Teprve tady jsem pochopil, co to znamená, když si člověk doslova hrábne na dno. A to jak fyzicky, tak především psychicky,“ svěřil se desátník Merta, který dokonce obdržel nášivku KOMANDO. „Přesto ale nelituji, že jsem měl možnost kurz absolvovat. Myslím, že by jej měli absolvovat všichni velitelé od velitele rojů nahoru.“

Fotogalerie

Nahoru