Otevřený zimní přírodní víceboj Společných sil ,,Krkomen"

• 7.1.2011
  • Libor Jurča

Ve dnech 13. – 17. prosince 2010 se v Krkonoších konal Otevřený zimní přírodní víceboj Společných sil, tzv. Krkomen, kterého se zúčastnili i vybraní příslušníci našeho praporu.

Závod byl nominací na mezinárodní zimní víceboj Winter Survival 2011, který se bude konat na přelomu ledna a února letošního roku. Celkem do přeboru nastoupilo 18 družstev, ze kterých prvních 8 postoupí na celoarmádní závod. Z příslušníků 71. mechanizovaného praporu (71.mpr) byli vybráni vojáci, kteří mají zkušenosti s přesuny na skialpinistických lyžích, disponují dovednostmi z vojenského lezení, přežití v tísni a dále jsou schopni reagovat na nenadálé situace. V neposlední řadě bylo třeba, aby závodníci uměli lyžovat na běžeckých lyžích, protože závod na běžkách byl poslední disciplínou závodu, společně s hodem granátu na cíl. Do Krkonoš po pečlivém výběru odjelo reprezentovat náš prapor družstvo ve složení npor. Pavel Polášek, rtn. Ondřej Souček a pprap. Michal Kadlec příslušník 7. mechanizované brigády (7.mb), který nahradil jednoho z našich závodníků, jenž před odjezdem onemocněl.

Samotnému závodu předcházel třídenní kurz přesunů v horském terénu, který proběhl v součinnosti s příslušníky 7. mb a 72. mpr. Závodníci si v průběhu kurzu vyzkoušeli pohyb na skialpinistických lyžích, přesuny v terénu se zátěží, překonáním lanových překážek a přenocování v terénu. Dále se naučili, jakým způsobem transportovat zraněného na nosítkách UT- 2000 a zopakovali si některé zásady pobytu v horském terénu.

Po příjezdu na Brádlerovy boudy, místa konání závodu, prezentaci a ubytování, se družstvo připravovalo na první disciplínu, výstupy do sjezdovek a měřené sjezdy. Prvním úkolem bylo vystoupání do první třetiny sjezdovky Stoh ve Špindlerově Mlýně s následným skicrossem, ve kterém spolu závodily 2 družstva. Tuto disciplínu družstvo 71. mpr vyhrálo. Po dojezdu skicrossu následoval další výstup, tentokrát ke startu disciplíny „svoz břemene“. Závodníci dostali břemeno ve tvaru „T“, dle svého uvážení ho uchopili a svezli ze sjezdovky. Sjezd byl měřený a břemeno se nesmělo dotknout země. Třetí disciplína začínala opět výstupem do sjezdovky, tentokrát zhruba do poloviny a pokračovala měřeným sjezdem celého družstva, přičemž družstvo muselo vjet do cíle s rozestupy max. 20 m mezi jednotlivci. K poslední disciplíně byli závodníci převezeni do Medvědího kolena, odkud startoval měřený výstup na Brádlerovy boudy v délce cca 3,5 km. Po první etapě závodu se družstvo umístilo na 3. místě. Po večeři a kontrole povinného materiálu na dvoudenní etapu byla odstartována další disciplína, noční orientační běh. Každé družstvo dostalo sledovač na bázi GPS, takže vedoucí družstev mohli přes internet sledovat každý pohyb svých závodníků.

Druhá dvoudenní etapa závodu, s přenocováním v terénu, začala v 6 hodin ráno v úterý 14. prosince. Družstva byla vysílána na trať s 5-ti minutovými intervaly. Aby se předešlo dlouhým čekacím dobám na stanovištích jednotlivých disciplín, byla polovina družstev vyslána na trať v opačném směru. První den etapy čekalo na závodníky cca 30 km přesunů na lyžích a pět disciplín (např. překonání lanových překážek, rozdělání ohně, transport zraněného, atd.). Naše družstvo si vylosovalo trať vedoucí v opačném směru. Celý den se závodníci přes silný vítr, sněžení a náročné úkoly probíjeli k cíli dne – bivaku. Pod vlivem nepříjemného počasí, únavy, špatného mapování i jiným problémů vzdalo závod v průběhu dne 10 týmů. Z družstev, která putovala stejnou trasou jako družstvo praporu, zůstalo jediné – 71. mpr. Díky čekacím dobám u jednotlivých disciplín se doba putování družstva protáhla až na 20 hodin. V nočních hodinách se navíc jejich cesta zkomplikovala o záchranu člověka, který v mrazivém počasí ležel na okraji Špindlerova Mlýna podchlazený a neschopný samostatného pohybu.

Druhý den etapy začal ve znamení lepšího počasí, přestalo sněžit i foukat. Družstva čekala kratší trasa přesunu, cca 20 km a dalších 5 disciplín. Bohužel, protentokráte stálo štěstí na straně soupeřů a naši závodníci dorazili až v pozdním odpoledni.

Posledním dnem závodu byl závod na běžkách, proložený hodem granátem na cíl. Družstvo praporu udrželo své postavení a v obtížném závodu se umístilo na krásném 8. místě, čímž se kvalifikovalo na mezinárodní závod Winter Survival 2011.