Home page > Aktuality > První mechanizovaná rota se hlásí k odkazu bitvy u Zborova

První mechanizovaná rota se hlásí k odkazu bitvy u Zborova

Jednou z důležitých částí služby vojáka, jako základ pro utváření správných hodnot a bojových vlastností vojenského profesionála, je rozvoj tradic. S blížícím se 103. výročím prvního samostatného vystoupení československé vojenské jednotky v první světové válce přišli velitel 1. mechanizované roty kapitán Tomáš Křížek a vedoucí praporčík nadrotmistr Miroslav Hladík s myšlenkou pamětní mince 1. mechanizované roty, která bude symbolizovat předchozí i novodobé historie a tradice jednotky.

Protože v době památného dne již jednotka opět bude ve výcvikovém prostoru, významný den zorganizovali s předstihem.  Začali společnou návštěvou Stálé expozice posádky Hranice, kde si postupně všichni vojáci jednotky připomněli legionářské tradice a následný vznik československé armády, působení Vojenské akademie v Hranicích i historii 7. mechanizované brigády.  Následně se jednotka přemístila do Kaple sv. Barbory, kde ve spolupráci s kaplanem praporu slavnostně nové pamětní mince požehnali.

Zástupce velitele nadporučík Paleček přítomné seznámil se symbolikou mince. Silueta BVP na rubu mince odkazuje na rok 1997, kdy se 71. mechanizovaný prapor přestěhoval v rámci reorganizace z posádky Hodonín do Hranic a zde se prvním velitelem roty se stal současný velitel praporu, tehdy nadporučík Petr Blecha. Znak škorpiona, který je i na znaku roty, historicky odkazuje na dalšího velitele roty kpt. Dalibora Spáčila a působení jednotky v zahraniční operaci v Afghánistánu. Motto „Warriors & Friends forever“ odkazuje na kapitána Michala Pírka. Nápis REBEL je volacím znakem roty, spojeném s kapitánem Davidem Kremličkou. Nové motto roty „Vždy první, vždy nejlepší“ je spojeno se současným velitelem roty kapitánem Tomášem Křížkem.

Závěrem ceremoniálu byl tento nejprestižnější symbol udělen třem příslušníkům praporu – podplukovníku Blechovi, nadrotmistru Hovorkovi a nadrotmistru Hladíkovi.

Fotogalerie

Nahoru