Home page > Aktuality > Sibiřský a Nitranský prapor útočí! Spolu

Sibiřský a Nitranský prapor útočí! Spolu

     Vojáci českého 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ společně s 12. mechanizovaným praporem ze Slovenska obsadili v těchto dnech Libavou. Jejich cílem je ujednotit společné postupy při působení v mezinárodní jednotce v rámci cvičení „Ebonite Javelin 2016“ které potrvá až do 14. října 2016. Cvičení vyvrcholí společnou útočnou operací s cílem vytlačit nepřítele a ovládnout zpět jím zabrané území.

     Tématem společného cvičení je výcvik mechanizovaných čet zaměřený na vedení ofenzivních a defenzivních operací, dvacet slovenských vojáků s bojovými vozidly BVP-2 posiluje českou jednotku. Vojáci i řídící štáb procvičují své schopnosti provádět společné operace na taktickém stupni v mezinárodním prostředí. Úvodní fáze, tedy stmelovací výcvik nasazených jednotek zatím probíhá dle představ velitelů. „V prvním týdnu výcviku jsme si vzájemně porovnali a sladili postupy na stupni četa, připravujeme se na závěrečnou bojovou střelbu čet“ hodnotí kapitán Luboš Ondruš, který je řídícím tohoto cvičení.

     Cvičení je obohacením pro obě strany, vojáci se od sebe učí navzájem. Potvrzuje to nadporučík Branislav Fako, zástupce velitele mechanizované roty „Nitranského“ praporu. „Při výcviku se vlastně sešla vojska, která v minulosti byla společná. Nyní porovnáváme své dovednosti, ať už v taktické, střelecké přípravě či dalších vojenských dovednostech. Vzhledem k stejnému stupni vycvičenosti a blízkosti způsobu výcviku jsme ke vzájemnému splynutí české a slovenské strany potřebovali minimum času,“ uvedl velitel slovenských vojáků.

     Jak jsou připraveni, ukáží vojáci v příštím týdnu, kdy je čeká společná útočná operace. V prostoru Velké Střelné společně zaútočí na nepřítele. Postup jednotlivých čet pak bude podrobně rozebrán a vyhodnocen, což oběma stranám pomůže směrovat další výcvik.

Fotogalerie

Nahoru