Úvodní stránka > Aktuality > Slavnostní nástup Moravské brigády ke Dni osvobození

Slavnostní nástup Moravské brigády ke Dni osvobození

     V pátek 5. května 2017 proběhl u příležitosti oslav 72. výročí osvobození, na Masarykově náměstí v Hranicích, slavnostní nástup jednotek 7. mechanizované brigády „Dukelské“. Letošní ceremoniál byl výjimečný tím, že pozvání přijali i příslušníci zahraničních partnerských armád, kteří se v předchozích dvou týdnech zúčastnili cvičení SCREENER 2017.

     Pozvání mezi čestné hosty přijali i Wernerovi, rodina jednoho z padlých vojáků brigády a také desátník Jiří Fojtík, těžce zraněný během výcviku na Libavé. Na tribuně nechyběl ani brigádní generál Ján Kožiak, ředitel Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje plukovník Tomáš Landsfeld a řada dalších pozvaných hostí. 

     V souvislosti se zahraničními jednotkami probíhal nástup ve dvou jazycích, v českém a anglickém. V jeho úvodu přednesl svůj projev starosta města Jiří Kudláček a po něm vystoupil velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka. Další částí programu bylo udělení pamětních odznaků 7. mb šestnácti vyznamenaným, mezi nimiž byl i hranický kameraman Vlastimil Mach. Medaile mu byla udělena jako ocenění za jeho dosavadní dokumentační a filmařské práce, kterou ve prospěch brigády vykonal.

     Slavnostnímu aktu přihlížela i spousta hranických občanů, kteří občas nastoupené jednotky a řečníky odměnili potleskem. V závěru nástupu byli připomenuti a minutou ticha uctěni i čtyři příslušníci brigády, kteří padli v zahraničních operacích.

Fotogalerie

Nahoru