Úvodní stránka > Aktuality > Soutěž průzkumných hlídek

Soutěž průzkumných hlídek

     Přeplavání části přehrady, přepad budovy, vytvoření průchodu v zátarasu, lezení po skalách či střelba z pušky a pistole. Takové disciplíny museli mimo jiné absolvovat účastníci čtyřdenní soutěže armádních průzkumných hlídek, která se uskutečnila v posledním srpnovém týdnu ve vojenském újezdu Libavá pod záštitou 102. průzkumného praporu. Prestižního, fyzicky velice náročného závodu v obtížném terénu s veškerou výstrojí a výzbrojí se zúčastnili i poručík Tomáš Křížek, rotmistr Pavel Kuděla, des. Jaroslav Pavelka a des. Tomáš Regec z naší průzkumné skupiny.

     „Současná doba nabízí průzkumákům možnost ulehčit si plnění úkolů využitím nejmodernější techniky, ale cílem této soutěže je naopak návrat ke kořenům. Tedy procvičit si ty schopnosti, které musí ovládat každý člen průzkumné hlídky v okamžiku, kdy veškeré technické vymoženosti selžou,“ shrnul myšlenku soutěže poručík Křížek, velitel průzkumné skupiny velitelské roty. „Například při první noční disciplíně jsme se jen za pomoci mapy pohybovali v náročném terénu a zchátralými a opuštěnými vesnicemi z 50. let minulého století.“ Každá z hlídek musela, bez použití GPS, podle předem určených souřadnic najít co nejvíce bodů. Po této části a krátkém hodinovém odpočinku došlo k dozásobení zbylou výstrojí a hlídky pokračovaly po stanovené trase k dalším úkolům.

     Druhá etapa byla z celé soutěže nejnáročnější po fyzické stránce. Vojáky nejprve čekala Barnovská přehrada, jejíž voda měla kvůli chladnému srpnovému počasí teplotu zhruba 14 stupňů a kterou hlídky musely překonat s veškerým neseným materiálem. Dalšími disciplínami pak bylo vytvoření průjezdu ženijním zátarasem, tvořeným protitankovými jehlany, či osvobození rukojmího pomocí přepadení budovy, kde byl držen, a následný přesun do bivaku. Třetí etapa znamenala lezení po skalách. Organizátoři ale přidali „bonus“. „Hlavním cílem bylo zaujmout ve vytyčeném prostoru palebné stanoviště a na něj vynést rozložený kulomet UK- 59L a schránky s cvičnou municí. Následně zbraň v co nejkratším čase sestavit a vystřelit,“ přibližuje desátník Pavelka. To vše mělo prověřit fyzickou kondici a týmového ducha všech hlídek. Narůstající počet kilometrů v nohách a neustávající déšť po úterní etapě nechal pokračovat pouze deset hlídek z osmnácti.

     Středeční ráno odstartovalo na střelnici, kde byl každý jednotlivec prověřen ve střelbě z ÚP Bren CZ 805 A2 a pistole CZ 75 Phantom. Další úkoly na trase závodu byly ve zdravotní přípravě, ohřevu vody na čas, rozpoznání cizích armád a posílání zprávy v kódované mapě.

     Jeden z nejvíce bodovaných úkolů vojáky čekal ve čtvrtek ráno. Předem připravené pozorovací stanoviště, vytyčený prostor pozorování. Zakreslit schéma pozorování, změřit vzdálenost orientačních bodů a techniky, vést deník pozorování a vyčíst souřadnice obrněné techniky, to vše stihla hranická hlídka v časovém presu 30 minut. Na závěr zrychlený přesun do cíle závodu.

     „Sedmé místo z osmnácti hlídek je pro náš tým úspěch. Za čtyři dny jsme nachodili téměř 120km, každý člen hlídky měl na zádech okolo 20 kg zátěže. Důležité je, že jsme zvládli všechny disciplíny a vynikli v úkolech s průzkumnou odborností. Do další soutěže jsme nasbírali spoustu zkušeností,“ shrnul na závěr poručík Křížek.

Fotogalerie

Nahoru