Vojákům připravujícím se na vyslání do Mali přiletěl na pomoc vrtulník

6.jpg
  • 11.6.2021
  • Radek Hampl

S intenzívní přípravou na nasazení 6. úkolového uskupení AČR v africkém Mali pomáhali tentokrát hranickým vojákům také příslušníci letectva.

Při přípravě do mise je nezbytné opakované procvičování taktických drilů a zdravotní přípravy. „V tomto týdnu jsme se opětovně zaměřili na procvičování taktických situací, které můžeme při působení v Africe očekávat. Jednotka ochrany je vyslána na rekognoskaci prostoru pro výcvik instruktorů malijské armády,“ přibližuje námět výcviku nadporučík Marek K. „Dostane se do bojového kontaktu s nepřítelem, dva příslušníci patroly jsou vážně zraněni, potřebují transport k lékařskému ošetření.“ Následují mnohokrát nacvičené postupy – zdravotníci se věnují ošetření zraněných, další vojáci zabezpečují prostor, velitel pomocí přesných postupů vyžaduje leteckou přepravu zraněných. „MEDEVAC potvrzen, do příletu zbývá 10 minut,“ dostávají vojáci informaci a během tohoto času musí stabilizovat zraněné a připravit je i s jejich materiálem k transportu. „Dvě minuty do příletu,“ hlásí velitel a vojáci stupňují tempo. Vzápětí už rachot motoru prozrazuje přilétající pomoc a zranění jsou na improvizovaných nosítkách přenášeni k místu přistání. Protože se ale jedná o nácvik, zastavuje je zdravotnický instruktor a podrobně kontroluje způsob ošetření, včetně zapsaných informací, které musí být ke zraněnému přiloženy. Teprve potom vojáci zraněné nakládají a část z nich s nimi také odlétá.

„Chceme maximálně využít přidělené letové hodiny, kterých nemáme mnoho, proto vrtulník po vysazení zraněných nabere druhou skupinu vojáků, jejichž úkolem je vyzvednutí vojáka odloučeného od jednotky v nepřátelském prostoru. A protože vrtulník bude k dispozici i zítra, obě skupiny ochrany si námět své činnosti prohodí, dodává nadporučík K.“

„Samozřejmě tyto činnosti nacvičujeme i takzvaně „nasucho“, bez letecké přepravy, ale v místě nasazení by jiná varianta než letecká nepřipadala v úvahu, proto je nesmírně cenné, že si můžeme v reálu vyzkoušet přivolání letecké pomoci, komunikovat s pilotem vrtulníku při jeho navádění na místo zásahu, samotné naložení zraněných i jejich ošetřování během letu. Specifika letecké přepravy žádná tatrovka nedokáže nasimulovat,“ uzavírá velitel úkolového uskupení kapitán Tomáš Křížek.

6. úkolové uskupení AČR MALI, postavené na bázi 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ vyrazí do Afriky na počátku listopadu. Zde budou mít na starosti ostrahu velitelství výcvikové mise Evropské unie, doprovody VIP osob a také výcvik malijské armády.

Fotogalerie