Úvodní stránka > Aktuality > Vojsková stáž žáků VSŠ z Moravské Třebové ve VVP Libavá

Vojsková stáž žáků VSŠ z Moravské Třebové ve VVP Libavá

     Ve dnech 6 – 19.10. 2012 proběhla vojsková stáž 61 žáků vojenské školy VSŠ VOŠ MO Moravská Třebová vedená 71. mechanizovaným praporem ve VVP Libava.

     Žáci měli možnost při praktickém polním výcviku prožít dny profesionálního vojáka AČR pozemního vojska ve vojenském výcvikovém prostoru.

     Sobotního rána dne 6.10. Město Libavá přivítalo žáky chladem a zataženou oblohou. Po rychlém ubytování se žáci seznámili s harmonogramem výcviku, převzali zbraně Sa vz. 58, seznámili se s jednotlivými instruktory výcviku a byli poučeni o pravidlech bezpečnosti při výcviku.

      Již třetí vojsková praxe, komplexně naplánována a organizována příslušníky 3. mechanizované roty a Velitelské roty, byla zaměřena na co nejširší spektrum a atraktivitu výcviku zahrnující taktickou, střeleckou, zdravotní a spojovací přípravu.

     Vojenský výcvikový prostor opět nabídl proměnlivé počasí, typické pro VVP Libava a se zataženou oblohou přišel i déšť a to přesně v době přesunu jednotky při pochodu na vzdálenost 20 km na trase PS Daskabát – Město Libavá. Žáci ale navzdory nepříznivému počasí, pochod zvládli bez problémů. Chladná rána s mrazem na stupnici – 4 C vystřídaly dny teplého slunného podzimu.

     Dny polního výcviku se ubíraly více odborným zaměřením a začaly patrolováním a činností vojáka na patrole, nacvičování zaujetí různých druhů formací, nácviky bojových drilů. Dále pak činnost na dělostřelecký přepad a stahování se z boje.

     Dne 10.10. měli žáci také možnost usednout do roje BVP-2 a zažít tak přesun vojáka mechanizované jednotky v bojové technice.

     Velký důraz byl kladen na důležitou zdravotní přípravu s praktickými situacemi při resuscitaci zraněného jak v boji, tak při dopravní nehodě pod taktovkou zdravotního instruktora Velitelské roty. Tyto dovednosti je třeba neustále opakovat a „dostat pod kůži“ aby se staly automatickými a voják věděl přesně, co dělá a co má udělat při záchraně lidského života ať v míru nebo v boji…

     Vybraných 8 žáků a 2 instruktoři se aktivně podíleli na zajištění tzv. OPFOR (síly protivníka) při polním výcviku 1. jednotky MAT - Wardak, před nasazením této jednotky do zahraniční operace v Afghánistánu.

     Finále vojskové praxe bylo opět ve znamení ostrých střeleb na střelnici PS Smilov dne 17.10. Zde žáci také poprvé absolvovali ostré střelby z již dosluhujícího Sa vz. 58. Památkou jim bude to, že měli právě možnost zažít střelbu s dlouholetou zbraní, jakou beze sporu byl Sa vz.58. Všichni byli nadšeni a spokojeni.

     Žáci, budoucí profesionálové AČR se zapojovali do všech činností vojskové praxe se svojí chutí a nadšením se snahou o „nasátí“ co nejvíce informací a praxe.

Fotogalerie

Nahoru