Home page > Aktuality > Začala příprava vojáků k vyslání do mise v Africe

Začala příprava vojáků k vyslání do mise v Africe

     Dnem 1. srpna 2016 náš prapor začal plnit další ze stěžejních úkolů letošního roku – začala příprava vojáků předurčených k vyslání do zahraniční operace na africkém kontingentu.

     Česká republika se připojila k výcvikové misi Evropské unie European Training Mission v Republice Mali s cílem podpořit místní vládu ve vedení ozbrojeného boje proti povstalcům. Hlavním úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země.

     „V pořadí již 9. úkolové uskupení AČR EUTM Mali bude vybudováno na bázi našeho praporu a složeno převážně z příslušníků velitelské roty. Samotné vyslání do mise je plánováno na počátek března 2017,“ přibližuje úkol praporu jeho velitel podplukovník Tibor Budík. „V přípravě vojáků máme na co navazovat, protože v roce 2014 v Mali působila 3. rotace, rovněž vystavěná z našeho praporu.“ Úkolem české jednotky o síle asi 40 vojáků je ochrana velitelství výcvikové mise EUTM v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády. Při plnění tohoto úkolu spolupracuje s francouzskými, německými a malijskými jednotkami.

     „Nyní nás čeká tříměsíční individuální příprava. Jejím smyslem je především zjištění stavu vycvičenosti, příprava všech odborností na plnění operačního úkolu a jejich prvotní sladění v družstvech. Jednotlivci také absolvují odborné kurzy, které jsou nezbytné pro plnění úkolů v misi,“ přibližuje další postup velitel 9. úkolového uskupení kapitán Bedřich Hýža. „Zaměříme se na provádění bojových drilů, zdokonalení manipulace se zbraní ale také na znalosti o místě působení, situaci v prostoru zasazení a smyslu a úkolech operace.“

     V další fázi přípravy bude vyčleněné vojáky čekat společný výcvik a sladění jednotky.

Fotogalerie

Nahoru