Bojové hry 1. mechanizované roty

63_05.jpg
  • 2.12.2014
  • Libor Jurča

     V předcházejících čtrnácti dnech se u 1. mechanizované roty uskutečnily "bojové hry družstva". Jednalo se o vzájemné soupeření družstev v rámci jednotlivých čet.

     Velitelé čet si vzájemně připravili soutěžní disciplíny a kritéria pro jejich hodnocení. Podmínky byly pro všechny družstva stanoveny stejně a tak, aby prověřily úroveň jejich vojensko - odborných znalosti a schopností. V jednom dni soutěžila mezi sebou vždy jen družstva jedné čety.

     Bojové hry byly zahájeny na stadionu v kasárnách. V první disciplíně z tělesné přípravy muselo družstvo zvládnout 400 kliků, 400 sedů lehů, 400 dřepů a 80 shybů. Vojáky čekaly i dřepy s pneumatikou, „sklapovačky“ a kliky v družstvu. Vítězné družstvo získalo zakódovanou zprávu od velitele roty.

     Po jejím rozluštění a získání zeměpisných souřadnic se družstvo vydalo na posádkové cvičiště Drahotuše, kde cvičící měli prokázat základní znalosti a dovednosti z taktické přípravy. „Po otevřeném terénu jsme se pohybovali zrychleným přesunem a v lesnatém terénu jsme postupovali obezřetně a mimo běžné stezky,“ říká četař Jaromír Vachala. „Na místě jsme museli naplánovat a provést léčku na jedoucí vozidlo, získat důležité dokumenty a zase se stáhnout do bezpečného prostoru,“ pokračuje velitel roje.

      Poté družstva pokračovala taktickým přesunem v předbojových pěších sestavách na další pracoviště, které prověřilo velitele družstva v řízení a vedení boje a vojáky z budování obranného postavení s ženijně vybudovanými okopy pro ležícího střelce. „Náš úkol byl jasný – zaujmout, vybudovat a bránit obranné postavení družstva s cílem zastavit nepřítele na předním okraji obrany ze severovýchodu,“ objasňuje rotný Martin Dvořák. Časový limit byl neúprosný a v čase +1hod od vydání úkolu, dostaly prostor jednotky OPFORu (opposite forces).

     Zástupce velitele roty nadporučík Radovan Honzek si pro toto pracoviště připravil také teoretické přezkoušení. „Vojáci museli zakreslit palebný náčrt velitele družstva, vysvětlit pojem dosažení pohotovost palebného systému, znát rozměry ženijně vybudovaného okopu pro ležícího a klečícího střelce, předvést signály družstva při kontaktu s nepřítelem a objasnit činnost na dělostřelecký přepad,“ přibližuje své otázky nadporučík Honzek.

     Po splnění úkolů následoval opětovný zrychlený přesun zpět do kasáren na pracoviště zdravotní a střelecké přípravy. Zde pod taktickým námětem plnilo družstvo úkoly patroly. „Během patrolování dojde k nastřelení jednotky s minometným přepadem. Dochází ke zranění a já jako rozhodčí hlásím 10 minut do přistání MEDEVACu (medical evacuation),“ přibližuje toto pracoviště velitelka čety poručice Pavla Virághová. Ošetření, transport, vyčištění přistávací plochy a následné navedení vrtulníku zabralo cvičícím přesně 10 minut. „Úkol byl splněn“ hlásí rozhodčí a předává veliteli družstva poslední zprávu s koordináty místa střelecké přípravy jako poslední zkoušky. Vojáky čekal test ze znalosti takticko-technických dat, dále rozebírání a skládání vlastních zbraní na časovou normu (CZ 805 BREN, pistole CZ 75 PHANTOM, UKL vz.59) a v neposlední řadě i přezkoušení ze znalosti pravidel střelby z ručních zbraní. Už jen proběhnout cílem na stadionu a hotovo.

     „Na konci každého dne došlo na vyhlášení vítězů a vyhodnocení nejlepšího jednotlivce čety. Výsledky tohoto zaměstnání mi jen potvrdily, že znalosti a dovednosti vojáků roty jsou na výborné úrovni,“ hodnotí velitel roty kapitán Michal Pírek, který finálové klání vítězných družstev jednotlivých čet naplánoval na leden příštího roku.
 

Semifinálové pořadí družstev:

1. mechanizovaná četa: 1.mdr (rtn Martin. Dvořák), 3.mdr, 2.mdr

2. mechanizovaná četa: 2.mdr ( rtn. Jan Batko), 1.mdr, 3.mdr

3. mechanizovaná četa: 2.mdr (rtn. Marek Spurný), 3.mdr, 1.mdr

Fotogalerie