Do VVP Libavá jsme s sebou vzali záložáky i rumunské vojáky

11_nepratelske_jednotky_jsme_vzali_zteci.jpg
  • 27.10.2022
  • Radek Hampl

V plné síle celého praporu vyrazili příslušníci hranického 71. mechanizovaného praporu do Vojenského výcvikového prostoru Libavá, aby se zde v průběhu čtrnáctidenního cvičení zdokonalili v celém spektru vojenských činností. Aby zvýšili svoji údernou sílu, povolali také svoji rotu aktivní zálohy a ke spolupráci vyzvali i pěší rotu rumunské armády.

„V letech 2019 – 2001 jsme tvořili úkolové uskupení, vyčleněné do aliančních sil rychlé reakce NRF. Pro dosažení certifikace pro toto zařazení jsme museli vyvinout velké úsilí a nyní je naším hlavním cílem i po ukončení této hotovosti nadále udržet dosažené schopnosti,“ vysvětluje záměr operace „Moravian Lance 2022“ velitel praporu podplukovník Libor Tesař. „Součástí úkolového uskupení byla i rumunská jednotka, proto navazujeme na tuto spolupráci a chceme ji dále rozvíjet.“

„Pro naše manévrové jednotky jsme nejprve připravily kontroly sladěnosti, abychom se ujistili o aktuálním stavu jejich vycvičenosti,“ říká řídící cvičení, zástupce velitele praporu major Martin Krč. Vyvrcholením cvičení byla potom taktická cvičení s bojovými střelbami, do kterých se zapojila svou palebnou podporou také minometná baterie, ze vzduchu potom bojující jednotky podporovaly bitevníky i vrtulníky.“

Pro rotu aktivní zálohy to bylo první společné cvičení s celým praporem. Jednotliví specialisté, například minometčíci, byli přiděleni k organickým jednotkám praporu, ale rota plnila své úkoly samostatně. Většinu z nich čekala jedna velká premiéra – poprvé použili ostré ruční granáty. „Že nás čeká tento úkol, jsem věděla od začátku a celou dobu jsem měla jisté obavy,“ svěřila se desátnice Magda Valentová. „Ale když jsem jej již držela v ruce, odjistila a musela odhodit, veškerá nervozita ze mě spadla. Je to vlastně docela snadný úkol a jsem ráda, že jsem mohla vyzkoušet celkem 3 granáty.“ „Zaměřili jsme se na taktickou a střeleckou přípravu, zdokonalení pohybu po bojišti i prověření psychické a fyzické připravenosti záložáků,“ přibližuje jejich velitel nadporučík Luděk Ungermann. „Nejvíc mě potěšilo nasazení všech vojáků, jejich zájem a entuziasmus, s jakým se pouštěli do boje s výcvikovými úkoly i náročným libavským počasím. Je to skvělá parta, a ačkoliv je v civilu naprosto nesourodá, tady táhnou všichni za jeden provaz,“ hodnotí své kolegy velitel záložní roty.

Také 135 rumunských vojáků 811. pěšího praporu si během cvičení sáhlo na dno sil. Vyzbrojeni jsou kolovými obrněnými transportéry a tak se s našim vojáky mohli zapojit do plnohodnotného společného taktického i střeleckého výcviku. „Vojáci si společně procvičili základní taktické činnosti jednotky při střetu se silnějším i slabším nepřítelem, také společný boj v zastavěném prostoru, včetně palebného zajištění násilného vstupu do budov, rovněž si poměřili síly na střelnici. Rumunská minometná četa se zapojila do sestavy naší minometné baterie a řidiči transportérů potom vyzkoušeli schopnosti své i svých vozidel na našem těžkém polygonu řidičské přípravy,“ dodává major Krč. „Možnost společného výcviku s českými vojáky je pro nás velkou zkušeností a příležitostí k dalšímu rozvoji schopností. Hlavně v oblasti bojových drilů a taktických postupů nejmenších jednotek se od nich můžeme hodně naučit,“ pochvaluje si velitel rumunské roty nadporučík Cristian Hapciug.

Foto svob. Lukáš Martinek

Fotogalerie