Úvodní stránka > Aktuality > Dva týdny ve znamení střeleb

Dva týdny ve znamení střeleb

     Polovina června přinesla pro všechny vojáky našeho útvaru intenzivní dvoutýdenní výcvik ve střelecké přípravě.

     Všichni příslušníci útvaru se vystřídali v prostoru trhací jámy Anenský Vrch, aby splnili cvičení v házení ručních granátů, které však je především výcvikem v psychické odolnosti. Nezbytností byly předcházející nácviky v kasárnách, kde byly prověřeny znalosti základních takticko-technických dat obranného a univerzálního ručního granátu F-1 a URG-86 a přezkoušen metodický postup při samotném házení granátů. Díky profesionálnímu přístupu a bezchybnému metodickému vedení jednotlivých řídících střelby všichni házející svůj úkol bez problémů splnili.

     Živo bylo také na pěchotních střelnicích Daskabát a Loučka a střelnici bojových vozidel v Přáslavicích. Příslušníci 1., 2. a 3. mechanizované roty, minometné baterie, velitelské roty, roty logistiky i štábu útvaru zde uskutečnili nácviky střeleb z ručních zbraní – samopalu vz. 58, pistole CZ 75 PHANTOM a pancéřovky RPG-7. Osádky BVP 2. mechanizované roty plnily ke cvičení střeleb z lafetovaných zbraní.

     Minometná baterie následně plnila třídenní školní střelby palebných čet z 120 mm minometů. Vedle jednotlivých palebných úkolů procvičovali i součinnost s předsunutými dělostřeleckými pozorovateli, když prvky střelby počítali právě na jejich vyžádání.

     Do VVP Libavá vyjela také bojová vozidla pěchoty, aby vojáci 2. mechanizované roty splnili úkoly kontroly sladěnosti jednotky a bojové střelby mechanizovaných čet. Velitel roty kapitán Martin Náplava, který byl řídícím zaměstnání, připravil svým podřízeným různé varianty terčového manévru, vojáci ničili mizivé i pohyblivé cíle až na vzdálenost 2300 metrů, a to nejen ve dne, ale i v noci.

     „Úroveň vycvičenosti velitelů a střelců-operátorů BVP šla znatelně nahoru,“ hodnotil při závěrečném nástupu 2. mr velitel praporu podplukovník Jan Zezula, který přijel tento výcvik zkontrolovat. „Velitelé prokázali schopnost řídit jednotku v podmínkách blízkých bojovým, dokázali plně využít přidělený prostor, v něm dovedně manévrovat a řídit palbu na maximální vzdálenost. Všichni jste splnili své úkoly bezezbytku, jsem opravdu spokojen,“ poděkoval velitel praporu vojákům.

     Spokojenost s tímto obdobím vyjádřil také náčelník štábu major Roman Ondroušek. „Ověřili jsme si, že jsme schopni kvalitně zplánovat a zabezpečit několik velkých akcí současně. Promyšlenou koordinací vyčlenění našich sil a prostředků jsme bez jakýchkoli zádrhelů splnili všechny výcvikové úkoly společně se zajištěním přípravy a průběhu Hranických her bez hranic a také se zabezpečením výcviku žáků střední vojenské školy.“

Fotogalerie

Nahoru