Home page > Aktuality > Ebonitový oštěp opět zasáhl svůj cíl

Ebonitový oštěp opět zasáhl svůj cíl

     Společnou útočnou operací byl zakončen výcvik mechanizovaných čet české a slovenské armády v rámci cvičení „Ebonite Javelin 2016“.

     V uplynulých 14 dnech vojáci hranického 71. mechanizovaného praporu a 12. mechanizovaného praporu ze slovenské Nitry prověřovali své schopnosti provádět společné operace na taktickém stupni v mezinárodním prostředí. Po úvodní, „stmelovací“ fázi, která po sladění postupů na stupni četa vytvořila nezbytné podmínky pro vzájemnou součinnost, následovalo taktické cvičení s bojovou střelbou mechanizovaných čet.

     „Výcvik v tomto prostoru je pro nás velkým přínosem,“ pochvaluje si velitel slovenských vojáků nadporučík Branislav Fako. „Vojáci jej vůbec neznají, významně tedy procvičíme naše schopnosti taktické orientace, práci s mapou, rychlé rozhodování a podobně. Také zabezpečení, které nám čeští kolegové poskytují, je úplně vynikající, jsme velmi rádi, že zde můžeme cvičit.“

     „Celý výcvik směřoval k prohloubení taktických dovedností. Naši i slovenští vojáci procvičovali útočné i obranné operace, taktické přesuny, dekontaminaci, překonávání ženijních zátarasů a další schopnosti. Procvičili také své střelecké a řidičské dovednosti,“ hodnotí přínos cvičení jeho řídící kapitán Luboš Ondruš.

     V samotném závěru výcviku rotní úkolové uskupení v bojové operaci s bojovou střelbou mechanizovaných čet vytlačilo nepřítele z určeného prostoru, přešlo do obrany a znemožnilo nepříteli proniknout zpět. „Úspěšná operace představuje završení dlouhodobého procesu přípravy, který dal štábu praporu a velitelům jednotek cenné zkušenosti,“ konstatuje zástupce velitele praporu major Roman Ondroušek. „Plánovací konference a několik dalších jednání, příprava technické dohody i řešení řady problémů souvisejících s organizací mezinárodního cvičení na našem území, to vše dalo našim důstojníkům množství praktických podnětů. Úspěšným splněním úkolů cvičení jsme prokázali nejen schopnost provést společnou operaci s cizí armádou ale také organizačně zabezpečit celou její přípravu,“ je spokojen se svými podřízenými major Ondroušek.  

Fotogalerie

Nahoru