Home page > Aktuality > Hraničtí vojáci cvičili v rumunských horách

Hraničtí vojáci cvičili v rumunských horách

Hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ je od ledna 2019 do prosince 2021, společně s prapory Španělska, Polska a Velké Británie, součástí mezinárodní brigády, zařazené do sil rychlé reakce (NRF – NATO Response Forces). V rámci NRF je prapor posílen o pěší rotu 811. praporu rumunské armády. Další z řady společných mezinárodních cvičení se v uplynulých dnech uskutečnilo v nádherném prostředí rumunských hor pod názvem Transylvánský drak.

„Taktickou přípravu v našich podmínkách zaměřujeme především na boj v otevřeném či zalesněném terénu a v zastavěných oblastech, nyní měli vojáci unikátní možnost vyzkoušet taktiku vedení bojové činnosti v horách a naprosto neznámém prostředí,“ přibližuje význam cvičení vrchní praporčík 71. mpr praporčík Aleš Machálka. „Vojáci na funkcích velitelů družstev, zástupců velitelů čet a velitelé čet zjistili své limity při postupu v horách na velké vzdálenosti maximální možnou rychlostí a následném vedení bojové činnosti.“

Čeští vojáci ve spolupráci se svými rumunskými kolegy vyzkoušeli také lezení i slaňování v horách včetně traverzu přes údolí dlouhé 100 metrů ve výšce 30 metrů nad zemí.

„Hlavní náplní výcviku však bylo vedení společné bojové činnosti,“ vysvětluje nadporučík Martin Dostálek, který české jednotce velel. „Cvičení vyvrcholilo dlouhým přesunem v horách s veškerým vybavením pro boj ve dne i v noci. Maximální pozornost byla věnována společné přípravě, plánování a vlastnímu provedení jednotlivých operací.“

Poskytnuté zázemí, podmínky výcviku i vlastní organizace výcviku byla rumunskou stranou nadstandardně zabezpečena. Obě strany již mají naplánováno další pokračování, čeští vojáci se opětovně vypraví do Rumunska, aby procvičili boj v horách v zimních podmínkách, následně přijede rumunská jednotka do našeho výcvikového prostoru. „Naše zařazení do NRF a v roce 2020 do VJTF (Very High Readinesss Join Task Force) nám dává mnohem širší možnosti mezinárodní spolupráce a intenzity výcviku,“ dodává zástupce náčelníka štábu kapitán David Kremlička.

Fotogalerie

Nahoru