Hraničtí vojáci vyrážejí na Transylvánské draky

dsc_0004.jpg
  • 5.5.2023
  • Radek Hampl

V souvislosti se zařazením hranického 71. mechanizovaného praporu do sil rychlé reakce NATO v letech 2019 – 2021 začala také jeho mezinárodní spolupráce s 811. praporem rumunské armády. I po ukončení této hotovosti vzájemně výhodná spolupráce pokračuje.

„V nádherném prostředí rumunských hor nás čeká další z řady společných mezinárodních cvičení pod názvem Transilvanians dragon 2023,“ říká řídící cvičení major Martin Krč. „Rumunský prapor se připravuje na nasazení do zahraniční operace a čeká jej certifikační cvičení. Naše druhá mechanizovaná rota, posílená o další prvky, se do toho cvičení zapojí s cílem zdokonalovat vlastní činnost a posílit schopnosti spolupráce v mezinárodním prostředí.“

Cvičení pro vojáky začíná již na hranickém nádraží, kde je potřebné naložit potřebnou techniku, především bojová vozidla pěchoty, na železniční vagóny, aby se následně přepravili do výcvikového prostoru Bogata – Stejaris v Rumunsku. Práce se spojkou, přesnost na milimetry a důvěra k navádějící osobě – to je základ při takzvaném vagónování, jak vojáci nakládku techniky na železnici nazývají. Při praktickém navádění vozidla na vagón musí být mezi řidičem, navádějící osobou a skupinou, jež zakládá klíny pod techniku, stoprocentní důvěra. „Řidič má sklopená zrcátka, aby se sám nesnažil kontrolovat umístění vozidla na vagónu. Soustředí se pouze na navádějící osobu a přesně reaguje na signály. Jedině tak může těžkým vozidlem najet a zastavit na vrcholu klínu. Kolegové z nakládací skupiny následně dostávají povel k založení protilehlého klínu,“ přibližuje technik roty rotmistr Jaroslav Pavelka.

Díky předchozím nácvikům a zkušenostem řidičů šlo vše hladce a všech 21 kusů techniky bylo za několik málo hodin na vagónech a připraveno. V noci se k nim přidá všech 110 cvičících vojáků a ve dvě hodiny ráno vyrazí k dvoudennímu přesunu. Samotné cvičení v Rumunsku bude probíhat od 8. do 19. května 2023.

Fotogalerie