Úvodní stránka > Aktuality > Naši vojáci na cvičení AMPLE STRIKE 2014

Naši vojáci na cvičení AMPLE STRIKE 2014

     Na počátku září se vojáci 1.mechanizované roty a části minometné baterie zúčastnili mezinárodního cvičení AMPLE STRIKE 2014. Jeho hlavním cílem byla prověrka schopností velitelů pozemních jednotek koordinovat vedení boje mechanizovaných jednotek s palebnou podporou letectva a dělostřelectva.

     V průběhu cvičení došlo také ke sladění postupů mechanizovaných vojsk při vyžadování CAS a ke zdokonalení komunikace mezi předsunutými pozorovateli, leteckými návodčími - FAC (Forward Air Controller)a veliteli těchto jednotek.

     Ve vojenském prostoru Libavá působili příslušníci 1.mechanizované roty s pěti bojovými vozidly pěchoty a minomety. Jednotka o velikosti čety v rámci scénářů rozehrávala situaci v prostoru a její velitel úkoloval předsunuté letecké návodčí k zabezpečení letecké podpory napadených vojáků. „Pilot musí jít na jistotu,“ říká kapitán Michal Pírek, velitel mechanizované roty, který během cvičení vykonával funkci velitele úkolového uskupení pozemních jednotek. „Pro laika je to možná zdlouhavý proces navádění letecké podpory jednotce v akci. Je zde však mnoho prvků, které spolu musí komunikovat. Já jako velitel sice rozhoduji a návodčí řídí prst pilota na kniplu, ale pilot je poslední odpovědný za bojovou střelbu.“

     V sestavě naší roty také působili studenti Univerzity obrany Brno, kteří jsou u roty na stáži a mohli tak vstřebat první doušky života u bojového útvaru. „Jsem tady poprvé. A jako první jsem dnes také naváděl bojové vrtulníky Mi-24. Je to skvělá zkušenost. Moji kolegové dnes naváděli také letouny F-16, české L-159 ALCA a slovenské vrtulníky Mi-17,“ komentoval svůj první den na cvičení jeden ze studentů.

     V prostoru Přáslavice probíhaly postupy pro navádění dělostřelectva a letectva s cvičnou municí. Znalost angličtiny na cvičení byla samozřejmostí, stejně tak znalost metodických postupů leteckých návodčích. Cvičení zabezpečovala 22. základna vrtulníkového letectva z Náměšti nad Oslavou a 21. základna taktického letectva z Čáslavi. Létalo se od 8. do 12. září denně od devíti hodin ráno až do třiadvacáté hodiny v noci s účastí 11 členských států NATO (Belgie, Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Slovensko, USA, Velká Británie).

     „Byla to výborná zkušenost pro naše mladé velitele čet, můžou si vydat bojový rozkaz v anglickém jazyce na plastickém stole, řídit boj a přitom mít minometnou a leteckou podporu. Doufám, že se tohoto cvičení zúčastníme i příští rok,“dodává kapitán Pírek.

Fotogalerie

Nahoru