Úvodní stránka > Aktuality > Oslava Dne válečných veteránů

Oslava Dne válečných veteránů

     Den válečných veteránů, věnovaný veteránům živým i mrtvým všech válečných konfliktů světa, si příslušníci našeho praporu připomněli hned dvěma slavnostními nástupy.

     V pondělí 10. listopadu 2014 zorganizoval v kasárnách v Přáslavicích nástup velitel 7. mechanizované brigády. Ve svém projevu plukovník Josef Kopecký mimo jiné vzpomenul řadu úkolů, které jednotky brigády v letošním roce plnily a to jak v zahraničních operacích, na cvičeních doma i v zahraničí, tak při prezentaci armády na veřejnosti. „Všech těchto úkolů jsme se zhostili bezezbytku,“ uvedl velitel brigády „a ještě více tak prohloubili kredit, který jsme si dokázali dobýt. Pochvaly jsem letos mohl slyšet z úst vrcholných představitelů armády, náčelníka generálního štábu i ministra obrany. Za to patří poděkování vám všem, protože úspěchy celku se skládají z výsledků práce každého jednotlivce,“ pokračoval plukovník Kopecký. Součástí programu slavnostního nástupu bylo i udělení pamětních odznaků 7. mechanizované brigády, které si za náš útvar odnesli:

  • nadrotmistr Pavel Pandolarovský, vedoucí praporčík 1. mr
  • nadrotmistr Radim Cáb, vedoucí praporčík minometné baterie
  • rotmistr Radek Mičkal, zástupce velitele čety minometné baterie

     Následující den na nástupu praporu jeho velitel podplukovník Jan Zezula přečetl rozkaz ministra obrany, ve kterém připomněl ukončení krvavých bojů první světové války a uctil památku všech bojovníků v legiích, první i druhé světové válce i novodobých veteránů naší armády. „Soudobá nestabilní situace ve světě bude i nadále vyžadovat vysílání vojáků do zahraničních misí,“ konstatoval podplukovník Zezula. „Z vojenského hlediska jsou mise velmi přínosné, umožňují prověřit v praxi naše schopnosti, na druhé straně jsou však bohužel doprovázeny i nejvyšší daní – lidským životem. Tak se bohužel stalo i Adrianu Wernerovi, který 9. října 2011 podlehnul následkům střelného zranění ze zahraniční operace v Afghánistánu,“ pokračoval velitel praporu. Všechny padlé uctili nastoupení vojáci minutou ticha.

     Kapitán Martin Náplava, velitel 2. mechanizované roty a velitel 3. ÚU AČR EUTM Mali poté připnul na bojový prapor stuhu za úspěšné splnění této zahraniční operace, ze které se příslušníci našeho útvaru vrátili v září letošního roku.

     Také při tomto nástupu bylo uděleno dalších 6 pamětních medailí 71. mechanizovaného praporu, jako nejvyššího útvarového ocenění, udělovaného za vynikající plnění služebních nebo pracovních povinností, za vzornou reprezentaci praporu a armády či jiné významné zásluhy o dobré jméno našeho útvaru. Vyznamenáni byli:

  • poručík Jiří Belák, náčelník pracoviště zpravodajské skupiny štábu
  • desátník Radek Slezák, starší řidič 1. mr
  • rotný René Pavlík, velitel družstva 2. mr
  • četař Jiří Mrlina, miřič minometné baterie
  • rotmistr Martin Molitor, velitel průzkumného týmu velitelské roty
  • četař Tomáš Ševčík, starší mechanik roty logistiky

Fotogalerie

Nahoru