Úvodní stránka > Aktuality > Podzimní vojsková stáž žáků VSŠ a VOŠ MO z Moravské Třebové

Podzimní vojsková stáž žáků VSŠ a VOŠ MO z Moravské Třebové

     Ve dnech 13. – 24. října se ve VVP Libavá uskutečnila již osmá vojsková stáž 58 žáků 4. ročníku Vojenské školy VSŠ VOŠ MO Moravská Třebová u našeho praporu. Samotný výcvik navazoval na červnové vyvedení studentů tehdejšího 3. ročníku, při kterém se seznamovali se základy výcviku jednotlivce.

     Vojsková praxe se jako vždy zaměřila na výcvik družstva s co nejširším spektrem a atraktivitou výcviku, zahrnujícím taktickou, ženijní, střeleckou, zdravotní i spojovací přípravu. Jednotlivé dny polního výcviku vyplnil odborný výcvik. Začaly činností družstva při patrole, nacvičováním zaujetí různých druhů formací a nácvikem bojových drilů. Pokračovaly činností vojáků při dělostřeleckém přepadu a stahováním se z boje. Žáci měli také možnost vyzkoušet si zhotovení plastických stolů za použití přírodních materiálů. Naučili se základům přežití v přírodě, rozdělávat oheň pomocí křesadla, stavět nouzový přístřešek, získávat vodu i využít nouzovou stravu. Na vlastní kůži si každý žák vyzkoušel rozhodovací proces při velení družstvu. Veškerá tato činnost probíhala pod řízením zkušených instruktorů minometné baterie a velitelské roty.

     Velký důraz byl také kladen na zdravotní přípravu s praktickými situacemi při resuscitaci zraněného, jak v boji, tak při dopravní nehodě pod taktovkou zdravotních instruktorů. Vyvrcholením výcviku se potom staly prvních ostré střelby z útočné pušky CZ 805 BREN.

     „Cílem celého vyvedení bylo maximálně žákům přiblížit každodenní realitu výcviku mechanizovaných jednotek a vytvořit jim představu o činnosti vojáků v poli a ten se podařilo naplnit,“ hodnotí uplynulé dny velitel roty kapitán Ivo Dvořák, který výcvik řídil.

Fotogalerie

Nahoru