Pracovní setkání projektu Výukového, tréninkového a edukačního centra

07_cls_20120427_12.jpg
  • 27.4.2012
  • Libor Jurča

     Pracovní setkání Partnerské sítě pro teoretickou a praktickou výuku anatomických a klinických souvislostí v urgentní medicíně a neodkladné přednemocniční péči - VTEC zorganizoval 71. mechanizovaný prapor v Hranicích, u kterého vzniklo, jako u jednoho z prvních v Armádě ČR, centrum pro výuku CLS (combat live saver).

     V únoru 2011 získal Ústav normální anatomie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci projekt z Evropského sociálního fondu v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost pro výstavbu Výukového, tréninkového a edukačního centra pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof. Díky dlouhodobé spolupráci se 71. mechanizovaným praporem byl právě tento útvar, společně s Oddělením urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci a Ústavem soudního lékařství a medicínského práva FN Olomouc, přizván k partnerství na realizaci tohoto projektu. Vytvořené Centrum je schopno zabezpečit komplexní přípravu CLS – tedy jak kurz první pomoci jako nezbytný předpoklad pro absolvování kurzu CLS, tak samotný certifikovaný kurz CLS a navíc zabezpečí i nezbytné udržení erudice CLS díky možnosti odborných stáží v řadě zdravotnických zařízení, se kterými jsou podepsány nezbytné smlouvy.

     Po několika úvodních kurzech se dne 24. dubna 2012 uskutečnil „Workshop VTEC“, ve kterém řešitelé i partneři projektu hodnotili dosavadní výsledky a hledali směry dalšího rozvoje. Pozvání velitele 71. mpr podplukovníka Jana Zezuly přijali za armádu velitel 7. mechanizované brigády plukovník Josef Kopecký, velitelé podřízených praporů, velitel 102. průzkumného praporu, jejich vrchní praporčíci i náčelníci obvazišť. Za „civilní“ část partnerské sítě se setkání zúčastnili zástupci Ústavu normální anatomie LF UP, Ústavu soudního lékařství a medicínského práva LF UP i Oddělení urgentního příjmu FN.

     V průběhu pracovního jednání představila hlavní řešitelka projektu, zástupkyně přednosty Ústavu normální anatomie LF UP Radka Filipčíková moderní výuku v této instituci i možnosti další spolupráce v rámci partnerské sítě VTEC. Nadrotmistr Dušan Cigánik představil kurzy neodkladné péče v poli, organizované u 71. mpr; účastníci také rozebírali posloupnost poskytnutí neodkladné péče v bojových podmínkách na základě zkušeností z nasazení v Afghánistánu. Primář Oddělení urgentního příjmu MUDr. Petr Hubáček nastínil možnosti další spolupráce v oblasti odborných stáží na jejich oddělení i vytvoření studijních materiálů. MUDr. Martin Dobiáš z Ústavu soudního lékařství zhodnotil význam účasti kurzantů při praktickém provádění pitev na jejich oddělení.

     Poté si partneři projektu prohlédli prostory výukového centra při Obvazišti 71. mpr a praktickou ukázku poskytování první pomoci v boji. Pro lékařské a zdravotnické odborníky bylo dále připraveno praktické zaměstnání k problematice zástavy krvácení, zajištění dýchacích cest, ošetření poranění hrudníku, a zajištění žilních vstupů v bojových podmínkách. V rámci diskuse přítomní odborníci vzájemně porovnávali své postupy při poskytování neodkladné péče.

     „Dnešní setkání bylo pro všechny partnery projektu velmi přínosné,“ zhodnotila průběh dne Radka Filipčíková, „především přineslo spoustu podnětů pro další spolupráci a tedy zkvalitnění přípravy jak vojáků, tak studentů lékařských fakult v poskytování první pomoci“.

Fotogalerie