První letošní cičení na Libavé

22.jpg
  • 18.2.2022
  • Radek Hampl

První letošní výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ se uskutečnil v polovině února ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

„Po dlouhé době zase máme možnost cvičit větší celky, než úroveň družstva, které jsme se museli věnovat díky protiepidemickým opatřením,“ pochvaluje si velitel praporu podplukovník Libor Tesař.  „Proto jsme se hned při tomto vyvedení zaměřili na široké spektrum činností. Důraz byl položen na jednotku 7. úkolového uskupení AČR EUTM Mali, která musí splnit úkoly kontroly sladěnosti ze stupně praporu. Manévrové jednotky praporu se věnovaly především taktické a střelecké přípravě, zdokonalení pohybu po bojišti i prověření psychické a fyzické připravenosti jednotlivců. Velkým přínosem bylo také zapojení vojáků mechanizované roty naší aktivní zálohy 71. mpr v rámci cvičení PATRIOT I, kteří se zaměřili na rozvoj schopností v taktické a střelecké přípravě,“ přibližuje široký záběr cvičení velitel.

Jeden z nejdůležitějších výcvikových úkolů roku splnila minometná baterie, kterou čekaly denní i noční ostré střelby a řízení palby ze 120 mm minometů. „Během přípravy na samotné ostré střelby si naši minometčíci v náročném terénu procvičili nácvik zájezdu do palebných postavení, zaměřování minometů na cíl i závěrečný odjezd do vyčkávacího postavení. Následovala nepřímá střelba ze zakrytého palebného postavení až na vzdálenost 8 kilometrů a to v režimu den – noc – den. K dispozici jsme měli tentokrát osm minometů ve dvou palebných četách,“ vysvětluje zástupce velitele minometné baterie nadporučík Jiří Havelka. „K hodnocení výsledků palby a ničení palebných cílů jsme využili přiděleného dělostřeleckého návodčího.“

Minometná baterie je součástí bojové podpory manévrových jednotek. Minometná munice je určena především k ničení a umlčování živé síly nepřítele, ničení protitankových prostředků a lehce pancéřovaných cílů a může sloužit i k boření lehkých polních úkrytů a okopů nebo palebných postavení zbraní. „Můžeme vést plánované (tj. s předem připravenými prvky pro zamíření) nebo neplánované (kdy počtáři minometné baterie musí nejprve vypočítat podklady pro zamíření minometů jak ve směru, tak v dálce) palby,“ přibližuje činnost svých vojáků vrchní praporčík minometné baterie nadrotmistr Viktor Vítek. „Palbu můžeme vést jednotlivými ranami, salvou nebo takzvaně ráz na ráz, kdy se vede palba s největší rychlostí, ovšem s nezbytnou kontrolou zamíření před každým výstřelem. Minomet obsluhují celkem tři osoby – velitel, nabíječ a miřič, tuto trojici ještě doplňuje řidič nákladního vozidla Tatra 815 8x8 PRAM, které minomet a osádku přepravuje. Celková hmotnost minometu 120 mm vzor 82 je 240 kilogramů, minimální délka střelby je 250 metrů a maximální 8 000 metrů. Rychlost střelby je deset až dvanáct ran za minutu,“ doplňuje základní informace nadrotmistr Vítek a ještě upozorňuje na nutnost perfektní fyzičky nabíječe, protože nabíjení minometu je náročná záležitost, jelikož jedna mina váží je 16 kilogramů. 

Fotogalerie