Transylvánští draci pomohli s rozvojem schopností hranických vojáků

10.jpg
  • 23.5.2023
  • Radek Hampl

V souvislosti se zařazením hranického 71. mechanizovaného praporu do sil rychlé reakce NATO v letech 2019 – 2021 začala také jeho mezinárodní spolupráce s 811. praporem rumunské armády. I po ukončení této hotovosti vzájemně výhodná spolupráce pokračuje.

„V nádherném prostředí rumunských hor nás čekalo další z řady společných mezinárodních cvičení pod názvem Transylvanian dragons 2023,“ vysvětluje řídící cvičení major Martin Krč. „Rumunský prapor se připravuje na nasazení do zahraniční operace a absolvoval certifikační cvičení. Naše druhá mechanizovaná rota, posílená o další prvky, se do tohoto cvičení zapojila s cílem zdokonalovat vlastní činnost a posílit schopnosti spolupráce v mezinárodním prostředí.“

Cvičení pro vojáky začalo již na hranickém nádraží, kde naložili potřebnou techniku, především bojová vozidla pěchoty, na železniční vagóny. Dvoudenní železniční transport do výcvikového prostoru Bogata – Stejaris v Rumunsku všech 21 kusů techniky a 110 cvičících vojáků bez problémů zvládlo a okamžitě se zařadilo do úkolového uskupení.

„Naše mechanizovaná rota absolvovala komplexní výcvik v mezinárodním prostředí, zakončený bojovou střelbou,“ říká nadporučík Jan Laštovička, zástupce velitele roty. „V taktickém námětu cvičení rumunská jednotka vedla boj na zdrženou, zastavila nepřítele a naši vojáci potom podnikli protiútok. Tyto činnosti již máme nacvičené, velkou pozornost jsme ale věnovali vzájemné spolupráci cizích jednotek. Vyřešit jsme museli především otázky spojené se vzájemným spojením, vedením radiového provozu a systémem předávání informací. To beru jako největší přínos tohoto cvičení,“ dodává nadporučík Laštovička.

Jako další rozvoj schopností praporu a velkou zkušenost cvičení vidí také major Krč. „Mohli jsme si podrobně vyzkoušet nový typ terénu, který u nás nemáme – otevřené horské pláně, které výrazně limitují možnosti krytí. Jsme zvyklí maximálně využívat možnosti terénu ke skrytému pohybu, což na nezalesněných pláních, v hlubokých údolích, lemovaných skalami, bylo velmi obtížné. Válka na Ukrajině nám připomněla velkou devastaci rozsáhlých území, zničené vesnice, města, lesy a boj potom probíhá na otevřeném prostoru. Přesně takový typ terénu rumunský výcvikový prostor nabídnul,“ pochvaluje si major Krč.

Fotogalerie