Úvodní stránka > Aktuality > Třítýdenní polní výcvik završen

Třítýdenní polní výcvik završen

     Intenzivní střelbou a výbuchy zaplnili Vojenský výcvikový prostor Libavá i v uplynulém týdnu vojáci našeho praporu.

     Příslušníci štábu, mechanizovaných rot, minometné baterie, velitelské roty i roty logistiky upevňovali své návyky ve střelbě z ručních zbraní – pistole a samopalu. Útvar byl přezbrojen na nové pistole CZ 75 PHANTOM a je nutno se důkladně seznámit s jejich vlastnostmi. Řídící jednotlivých zaměstnání také připravili pro své podřízené různé typy nácviků střeleb, aby zabezpečili postupnou variabilitu střeleckých úkolů. Vojáci tak trénovali střelbu z místa na pevné i mizivé cíle, střelbu v omezeném čase, střelbu s přebitím i rychlou mířenou střelba na skupinový cíl s určením priorit podle vzdálenosti cílů. Především psychickou odolnost potom zvyšovali cvičením z házení ručních granátů. Střepiny ručního obranného granátu F-1 mají smrtící účinek v poloměru 100 metrů od výbuchu a především tuto jeho vlastnost si dobře uvědomoval každý házející. „Zkompletovat tělo granátu se zapalovačem, odjistit a zasáhnout cíl ve vzdálenosti 25 metrů není nic složitého, přesto na některých cvičících byla patrná nervozita,“ hodnotil kapitán Radek Doležel, který řídil toto zaměstnání u štábu praporu.

     Vyčleněné časy v přidělených prostorech a na střelnicích naši vojáci využili bezezbytku. „Cvičilo se intenzivně po celou dobu, kdy je střelba povolena,“ uvedl náčelník štábu major Roman Ondroušek. „O intenzitě výcviku svědčí i počty spotřebované munice – více než 16 tisíc nábojů do samopalu, 6 tisíc pistolových nábojů a 1340 granátů.“

     Ostrými střelbami byl ukončen třítýdenní komplexní polní výcvik jednotek praporu ve VVP Libavá. „Bylo to po všech stránkách náročné období,“ říká velitel praporu podplukovník Zezula, „od jeho zplánování až po fyzickou náročnost pro každého vojáka. Cíle jsme však splnili. 1. mechanizovaná rota, která je z jednotek praporu nejdále v oblasti vševojskové a odborné přípravy, splnila operací MAGISTRÁLA prověrkové zaměstnání v etapě výcviku na stupni rota a bude nadále pokračovat v upevňování návyků a dovedností velitelů i vojáků. 2. rota splněním bojových střeleb mechanizovaných čet završila etapu přípravy na stupni četa a od druhého čtvrtletí zahajuje přípravu v etapě roty. Minometná baterie splnila úkoly součinnostního cvičení minometných jednotek brigády LANCER 1, kde byla prověřena úroveň sladění palebných čet a od 2. čtvrtletí zahajuje přípravu v etapě baterie. Velitelská rota splnila prověrkové zaměstnání u všech čet a nadále pokračuje v etapě četa. Rota logistiky prokázala svoji schopnost všestranného zabezpečení cvičících jednotek. Jsou tak vytvořeny reálné předpoklady k dalšímu dosahování požadovaných schopností praporu pro 2. čtvrtletí,“ zhodnotil ukončený výcvik velitel praporu.

Fotogalerie

Nahoru