Výcvik s podporou počítačů

11_09.jpg
  • 20.3.2012
  • Libor Jurča

     Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové technologie, které dokáží plnohodnotně simulovat řízení boje. K nesporným výhodám takového výcviku patří vedle jednoduchého metodického procvičování také podstatné snížení finančních nákladů.

     Ve dnech 5. - 9. března 2012 se výcviku v Centru simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově zúčastnili příslušníci 2. mechanizované roty, kteří cvičili na stupni četa útok, přesuny a patrolování. Po seznámení se simulátory byl velitelům čet vydán bojový rozkaz, na jehož základě zpracovávali rozkaz vlastní, který poté vydali osádkám bojových vozidel. Celý námět cvičení byl rozdělen do dvou částí, kdy v jedné byla prováděna klasická patrola a ve druhé útok po přesunu z hloubky na obranné postavení nepřítele. Osádkám byl zadán taktický námět, který byl ovšem během cvičení operativně upravován, aby byli vojáci nuceni pružně reagovat na vzniklé situace. Simulace zahrnovala léčky, nástražné výbušné systémy, prohledávání podezřelých objektů a osob na kritických místech osy přesunu a podobně. Celý výcvik pak vyvrcholil soupeřským cvičením čet.

     V následujícím týdnu do Vyškova vyrazili příslušníci 1. mechanizované roty. Čekala je závěrečná příprava na nadcházející rotní taktické cvičení 1. mr s bojovými střelbami. Simulační program imitoval rotní taktické uskupení v sestavě mechanizovaného praporu v operaci na vynucení míru. Vojáci si tak v relativním klidu mohli procvičit situace, které budou muset řešit v plné sestavě, s bojovými vozidly, ve VVP Libavá.

     Cvičení 1. mr využil i štáb praporu pro svůj štábní nácvik. 1. mr byla doplněna o podpůrné jednotky a štáb, za řízení náčelníka štábu majora Romana Ondrouška, prověřoval svoji schopnost řídit boj podřízených jednotek, schopnost reagovat na nenadálé situace i schopnost přeplánovat operaci pod časovým tlakem. Příslušníci štábu procvičovali využití bojové a logistické podpory, koordinaci činnosti praporu se sousedy a prostředky nadřízeného a také vyžadování podpory od nadřízeného.

     „Výcvik na CSTT Vyškov byl pro všechny zúčastněné velkým přínosem“, zhodnotil zaměstnání major Ondroušek. „Před blížícím se „ostrým cvičením“ měli vojáci prakticky poslední možnost procvičit se ve zpracování a vydávání bojové dokumentace a vedení útoku. Cíle, které jsme tímto zaměstnáním sledovali, tak byly naplněny“.

Fotogalerie