Home page > Aktuality > Zdravotníci se musí stále zdokonalovat

Zdravotníci se musí stále zdokonalovat

„Combat live saver“ – voják, vycvičený k poskytování první pomoci v polních podmínkách, nezbytná součást každé, i té nejmenší vojenské jednotky. V bojové situaci není možné vždy a všude, u každého plněného úkolu, zabezpečit přítomnost zdravotníka, přičemž nebezpečí vzniku život ohrožujícího poranění je značné. Proto v našem výcvikovém centru cvičíme tyto vojáky, schopné poskytnout základní předlékařskou pomoc v boji a významnou měrou tak přispět k šanci zraněného na přežití.

Ovšem i v této oblasti je nutné vědomosti a dovednosti, nabyté v kurzu neustále oživovat tak, aby si vojáci tuto schopnost plně udrželi. Jednou z forem jsou i návštěvy odborných lékařských pracovišť.

Jednu takovou pro celkem jedenáct „CLSáků“ zorganizoval zdravotnický záchranář minometné baterie rotmistr Jakub Horký a to na Záchranné službě Olomouckého kraje, výjezdovém stanovišti v Hranicích.

           „Se zdravotníky z tohoto pracoviště máme dlouhodobě velmi dobré vztahy a proto nám umožnili podrobné seznámení se svojí prací a vybavením. Získali jsme informace o fungování zdravotnické záchranné služby i povědomí o materiálním vybavení této organizace. Podstatnou zkušeností byla také ucelená představa o poskytování odborné přednemocniční péče v civilním prostředí, která se od pomoci v polních podmínkách odlišuje především druhem zranění, se kterým se zdravotníci setkávají," říká rotmistr Horký.

Fotogalerie

Nahoru